Role primáře Sovy zachránila Ladislava Chudíka před sebevraždou!

Jeho první žena se bála lidí a vybíjela si na něm své problémy!

O nedávno zesnulém Ladislavu Chudíkovi (+91) je známo, že to byl sympatický a slušný pán. Možná i proto ve svém prvním nešťastném manželství tak dlouho krutě trpěl!

Ladislav Chudík se narodil v malé slovenské obci Hronec, kde strávil prvních jedenáct let života. Jeho dětství poznamenaly nemoci, kvůli problémům s páteří musel například spát v sádrovém lůžku. „Při první návštěvě Bratislavy jsem nejel k hradu nebo k Dunaji, ale na ortopedickou kliniku,“ vzpomínal. Přál si být strojvůdcem. V 11 letech odešel do Kremnice vystudovat gymnázium. Tam se také poprvé zamiloval, a to hned do dvou dívek.

Vzal si dvakrát rozvedenou!

Na gymnáziu se také rozhodl, že chce být hercem. To se nelíbilo jeho otci. „Říkal, že o hercích se nikde nemluví hezky, že jsou to komedianti. Že musím mít takovou práci, která mě podrží a zajistí. Musel jsem s ním udělat dohodu a začal jsem studovat nedivadelní univerzitu, souběžně s tím jsem ovšem studoval i konzervatoř,“ prozradil herec. Dělat dvě školy zvládl ale jen tři semestry – pak to vzdal a definitivně vyhrálo divadlo. Hned po škole nastoupil na nejlepší slovenskou scénu, do Národního divadla v Bratislavě a tomu zůstal věrný po celý život. Se ženami to bylo horší. Až do třiceti byl svobodným mládencem. Pak se seznámil s modelkou Helenou a v roce 1957 si ji vzal. Chudíkova maminka z toho nebyla moc šťastná. „Nejdřív se trápila, že se žením tak pozdě, pak se trápila, že si beru ženu, která už je dvakrát rozvedená,“ prozradil Ladislav. Kdyby tak bývala maminka tušila, že tyto její starosti nejsou nic proti tomu, jaké peklo si v následujících 22 letech její syn prožije!

Primáře Sovu opravdu miloval celý národ!
Primáře Sovu opravdu miloval celý národ!

Byl pro ni jen lidský odpad!

„Vzal jsem si ženu, která začala trpět vážnou duševní chorobou a odmítala se léčit. To, co jsem s ní zažil, bych nepřál nikomu na světě,“ shrnul své utrpení o mnoho let později. Co to všechno obnášelo? Jeho žena měla nádor na mozku a ten vyvolával epileptické záchvaty. Musela podstoupit operaci, ale po ní se její stav ještě zhoršil. Začala se bát lidí, protože měla pocit, že se na ni dívají jako na blázna. Tím víc si ale vybíjela vztek na svém manželovi. „Byl jsem pro ni lidský odpad,“ konstatoval Ladislav Chudík. Musel se kvůli ženě neustále stěhovat, dostal se dokonce do sporu s bytovou mafií a přišel o peníze. V určité době začal dokonce přemýšlet o sebevraždě. Z toho nejhoršího ho vytáhla právě role, ve které jsme si ho všichni tak oblíbili – primář Sova v Nemocnici na kraji města. Doktor Miroslav Plzák (+89) mu pak řekl, že kdyby býval roli na jeho doporučení nepřijal, musel by být hospitalizován. Seriál ho tak nejspíš zachránil před smrtí!

Role šéfa ortopedie mu prý zachránila život!
Role šéfa ortopedie mu prý zachránila život!

Klid našel až v druhém manželství

Po mnohaletém trápení všechno skončilo rozvodem. Manželka se odstěhovala do Prahy a tam za tři roky zemřela. „Nikoho neměla, takže jsem se musel postarat o pohřeb. Tím se ale tahle hodně neveselá kapitola definitivně uzavřela,“ konstatoval herec. Svoji další osudovou ženu nehledal dlouho. Právnička Alena byla jeho dlouholetou kamarádkou. Měla sice už dceru, to Ladislavovi ale nevadilo, přijal ji za svou. Sám děti z předchozího manželství neměl, Helena otěhotnět nemohla – marně se léčila řadu let u gynekologa a adopci Chudík zavrhl. Ve své knize o vzniku druhého manželství uvedl: „Pozvala mě na návštěvu k sobě a viděl jsem, jak v postýlce spí její dcera. V tom přízemním bytě žily dvě bytosti – matka a její malé dítě. A já jsem přímo hmatatelně cítil, jak ta matka chrání své dítě před vším zlým, co by ho v životě mohlo potkat. Na takové signály mám vnímavost od Pána Boha. Bylo to moc silné.“ Po boku Aleny nakonec našel vytoužený klid. Manželství trvalo pětadvacet let a žena s ním byla do posledních chvil jeho dlouhého a naplněného života. Když v červnu umíral na zápal plic, držela ho za ruku!

Ve 80. letech se ženil podruhé.
Ve 80. letech se ženil podruhé.

Po návratu z emigrace nesměl do televize!

V roce 1968, po vstupu vojsk Varšavské smlouvy, zorganizovala Chudíkova manželka rychlou emigraci do Rakouska. Odjeli tam 26. srpna i s oběma matkami. Herci se podařilo získat smlouvu v jednom vídeňském divadle. Nakonec ale dal na naléhání svých studentů, kteří za ním přijeli ze Slovenska. Byli mezi nimi třeba Juraj Kukura (68) nebo Zuzana Kocúriková (66). Ladislav Chudík se vrátil a režim po něm pak chtěl, aby se omluvil. To odmítl a osm let se nesměl objevit na televizní obrazovce!

Učil i Juraje Kukuru!
Učil i Juraje Kukuru!
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...