Rozhodnutí zdržet se v cizině zachránilo Evu Pilarovou před téměř jistou smrtí!

„Někdy v sobě máte stres a smutek. Ale vyjdete na jeviště a to je všelék."

Vynikající zpěvačka Eva Pilarová (77) musela před časem bojovat s nepříznivou diagnózou a krutou nemocí. Nad smrtí ale nepřímo zvítězila už jednou, skoro 20 let předtím!

Pokud český národ miluje nějakou herečku nebo zpěvačku, přijme ji za svou tím, že se o ní vyjadřuje poněkud familiérně. Máme proto „Bohdalku“, „Janžurku“, „Zagorku“ – a také „Pilarku“. Jedna z opravdu velkých dam české populární hudby nás těší svojí tvorbou už přes pětapadesát let.

Zazpívala i Armstrongovi!

Lásku k hudbě, jak už to bývá, získala Eva díky svým rodičům. Byli milovníky opery a budoucí legenda s nimi na ni pravidelně chodila v Brně do divadla. Když šla studovat na JAMU, tak si zvolila jako obor právě operní zpěv. Srdce jí ale už tlouklo v úplně jiném rytmu. Díky jednomu americkému filmu, který se jmenoval Zasněžená romance, získala obdiv a lásku ke swingu a jazzu.

Také vás může zajímat ...

Tehdy se ještě jmenovala Eva Bojanovská. Příjmení, které ji proslavilo, má dodnes jako památku na svého prvního manžela, kontrabasistu Milana Pilara. Rovněž studoval na brněnské JAMU, pocházel ale z Prahy. Právě tam Evu uvedl do slavného divadla Semafor, aniž by talentovaná blondýnka tehdy tušila, že se jde vlastně ucházet o místo.

Představil jí pánům Jiřímu Suchému (85) a Jiřímu Šlitrovi (+45) a o budoucnosti Evy tím bylo rozhodnuto. Úspěch a sláva se dostavily brzy a nebyly spojeny jenom se Semaforem. Ne Festivalu mládeže v Helsinkách roku 1962 vyhrála zlatou medaili v oboru jazzový zpěv. A celkem brzy se jí plnily i sny.

V jednom rozhovoru Eva vzpomínala, jak ve škole napodobovala chraplavý hlas Louise Armstronga (+69). Učitel, který vešel do třídy, se prý tehdy zeptal: „Kdo to tady řve jako kráva?“ Eva tenkrát netušila, že slavného trumpetistu a jazzmana jednou potká i osobně – a dokonce mu i zazpívá.

A moc nescházelo k tomu, aby se stala i hvězdou světového formátu.

Král české populární hudby a královna jazzu a swingu.
Král české populární hudby a královna jazzu a swingu.

Tři roky podmíněně

Po zmíněném vystoupení v Helsinkách dostala Eva nabídku od dalšího slavného jazzového hudebníka Billyho Dixona (+84). Nejspíš by to vyšlo, ale nastala komplikace, která všechno pohřbila. „Za dva měsíce nato se nevrátil můj manžel ze zájezdu do Západního Německa, já nedostala pas a tím to skončilo,“ líčila okolnosti, které rozhodly o jejím osudu.

Věděla, že podobná příležitost přichází jenom jednou za život. Nebyl to jediný průšvih s režimem, který Eva měla. Jiný malér jí připravil o dalšího ženicha. S rockerem Pavlem Sedláčkem (75) dva roky žila a měli v úmyslu se vzít. Pavel si chtěl koupit na Západě auto a k tomu potřeboval valuty. Za socialismu bylo samozřejmě hodně nesnadné je získat.

Eva mu sehnala šedesát dolarů na černém trhu. Přišlo se na to.

Ze svatby tedy nic nebylo a známá zpěvačka u soudu navíc dostala tříletý podmíněný trest!

Eva a Waldemar Matuška - skvělý pár, ale jen u mikrofonu!
Eva a Waldemar Matuška – skvělý pár, ale jen u mikrofonu!

Pět lidí z kapely uhořelo!

Kruté chvíle zažila Eva v roce 1973. Tehdy byla se svojí doprovodnou skupinou na Kubě. Trochu si tam prodloužila pobyt, společně s další zpěvačkou Vlaďkou Prachařovou (73). Její kapela, šest skvělých muzikantů ve věku kolem třiceti let, se vracelo domů přes Moskvu. Letadlo TU-154 přistávalo na ruzyňském letišti, ale manévr se nepodařil, nejspíš kvůli špatně nastavené výšce.

Nejprve se utrhlo pravé křídlo a pak se stroj úplně převrátil a začal hořet. Zahynulo 66 lidí. Udusili se zplodinami nebo uhořeli. Štěstí měli jen ti, kdo seděli vepředu. Z šesti členů Eviny kapely jich pět zemřelo. Zpěvačka té strašlivé zprávě nejprve nechtěla ani věřit. Kdyby bývala letěla s ostatními, pravděpodobně by také zahynula. „Nesmělo se o tom psát, nesmělo se o tom mluvit.

Tehdy jsem si poprvé v životě sáhla na dno.

Na dlouho mě to poznamenalo,“ popisovala Eva své strašné pocity.

Jiří Šlitr pro ni složil skvělé písničky.
Jiří Šlitr pro ni složil skvělé písničky.

Svatbu oznámili písničkou!

Velmi často byla Eva dávána do spojitosti s Waldemarem Matuškou (+76), a to tak, že i do důvěrného vztahu. Nebylo divu, slušelo jim to spolu, když zpívali skvělé duety a jako dvojice byli velice oblíbení. Lidem by se asi jako milenecký nebo manželský pár zamlouvali. Eva Waldemara velice obdivovala. „Walda, to byl bohém. Nic nestudoval a všechno uměl,“ konstatovala.

„Do všeho šel naplno a hlavně srdcem. Také si nikdy z ničeho nic nedělal. Já vím, že se o nás vedly různé řeči, ale nic z toho není pravda. Nikdy jsme spolu nic neměli, poněvadž on stejně nebyl na blondýny, jemu se vždy líbily tmavovlásky,“ objasnila, jak to s nimi ve skutečnosti bylo. S Evou uprostřed 60.

let spojil svůj život na nějaký čas jiný kolega z oboru – pohledný zpěvák Jaromír Mayer (73). Také spolu nazpívali několik písniček. Jedna z nich se jmenovala Rozhoupej zvony nad námi, byla vyloženě svatební a v té době aktuální: Eva s Jaromírem měli romantický obřad na českém velvyslanectví v Paříži. Řekli si tam své „ano“, které ale nemělo moc dlouhého trvání.

Někteří muži špatně snášejí, pokud je jejich partnerka slavnější než oni.

Jaromír byl přesně ten případ.

Své první "ano" řekla Milanu Pilarovi.
Své první „ano“ řekla Milanu Pilarovi.

Emigrace ve stínu Waldy

Eva se snažila Jaromírovi pomáhat a dostat ho také na výsluní. Jemu se později podařilo prosadit se, ale to už byli s Evou od sebe. Manželství, které tak romanticky začínalo téměř za dohledu veřejnosti, nepřežilo druhý rok. Po čtrnácti měsících následoval rozvod. Stejně jako svatbě i tentokrát předcházela společná písnička, tentokrát s výstižným názvem Mám tě dost už celej den.

Nebylo to ale tak horké, Eva s Jaromírem se rozešli přátelsky a šli ho dokonce společně oslavit. Zajímavé bylo, že po mnoha letech, v roce 1986, emigroval i druhý Evin manžel na západ. Tehdy si toho nikdo moc nevšiml, protože týden předtím zůstal v USA mnohem slavnější Waldemar Matuška – vlastně svým způsobem také Evin partner, i když jen u mikrofonu.

V době, kdy Evě bylo pětačtyřicet let, pak přišla ta největší láska. Jana Kolomazníka (65) potkala v divadle Alhambra, kde společně vystupovali. Vzniklo přátelství a zdálo se, že u toho vše i zůstane. Jenže pak Eva onemocněla a Jan se o ní vzorně staral i v době, když měla vysoké horečky. A v jejím bytě poté už zůstal. Nehrálo žádnou roli, že Janovi bylo téměř o třináct roků méně.

Eva oceňovala jeho postoj ke vztahu i k životu – vyhovovalo jí, že má i smysl pro pořádek a také pochopení pro práci zpěvačky se vším, co to obnáší.

Konečně tu byl partner, který na její profesi a úspěchy nežárlil.

Manželka Jaromíra Mayera zapřela!
Manželka Jaromíra Mayera zapřela!

Uzdravila ji víra?

Šťastný pár čekala jedna tvrdá životní zkouška. V roce 1989 Evě odhalila na zahraničním vystoupení léčitelka těžkou nemoc. V Praze pak její slova lékaři potvrdili: jednalo se o rakovinu. Vypadalo to špatně a prognóza zněla na maximálně rok a půl života. Eva se skoro zhroutila, hlavně proto, že by už nemohla zpívat.

„Pak se dostavilo něco jako lítost, pak rezignace; vzápětí na to jsem zašla do kostela, poprosila Pána Boha o pomoc a od té chvíle jsem věřila, že se z toho dostanu,“ líčila Eva začátek těžkého, ale nakonec úspěšného boje. Pomohlo i to, že si s Janem zakázali nahlas vyslovit název té zhoubné nemoci – a když ji doprovázel na ozařování, říkal, že chodí na výsluní.

Životní bitvu Eva vyhrála a zůstala na tom opravdovém výsluní, které si za léta, kdy nám rozdává radost z pěkných písní, plně zaslouží!

Chtěla zpívat, a tak podepsala!
Chtěla zpívat, a tak podepsala!

Za podpis se několikrát omluvila

V roce 1977 většina českých umělců podepsala takzvanou Antichartu. Eva byla mezi nimi, jako jedna z mála ale našla sílu a odvahu se za tento krok po letech veřejně omluvit. „Na rovinu nám řekli, že kdo nepodepíše, končí,“ objasňovala svůj krok. „Já nejsem hrdina.

Nedokázala jsem si představit, že nebudu moct zpívat.“ Řeči kolegů z řad zpěváků a herců o tom, že nevěděli, co podepisují a mysleli si, že jde jen o prezenční listinu, považuje za nesmyslné.

Setkání po letech v Kanadě nevyšlo

Po listopadu 1990 se Eva pokusila o setkání se svým druhým manželem Jaromírem Mayerem. Ten tehdy žil v kanadském Edmontonu a byl ženatý. Eva mu nechtěla narušovat soukromí a proto mu nejprve zkusila zavolat. Bohužel se na druhém konci ozvala Jaromírova žena. Ta buď bývalého zpěváka zapřela nebo opravdu nebyl doma – a jiné spojení dát Evě odmítla.

O její přítomnosti v Kanadě asi Jaromírovi ani nic neřekla.

Z nostalgického setkání, které by oživilo vzpomínky, tak sešlo.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...