Své dětství prožívala Kateřina Hrachovcová bez sledování televize a nikdy toho nelitovala!

Když pomáhala manželovi se zvířaty, docházelo i k dojemným scénám!

V mládí si Kateřina Hrachovcová (42) vybudovala image rozpustilé herečky s komickými schopnostmi. Dnes je z ní úplně jiná žena a říká si Kaira. To jméno je prý součástí její vnitřní cesty.

Tak trochu jiná než ostatní byla Kateřina Hrachovcová už v dětství. Bylo to částečně dáno i prostředím, ve kterém vyrůstala. Doma totiž neměli televizi a tak se společně se starší sestrou Alenou (45) díky rodičům seznamovaly s opravdovou kulturou. „Máma nás brávala samozřejmě i do divadel, ale to jsem začala objevovat hlavně až na konzervatoři,“ vzpomínala herečka.

„Doma se hodně poslouchalo mluvené slovo. A k tomu samozřejmě patřilo i to, že máma nám denně četla.

Také vás může zajímat ...

Dokonce nám i načetla pohádky a my jsme si je se sestrou pouštěly.“

V první třídě už psala horory!

Místo koukání na televizi (tu rodiče nepovažovali za nutnou), se chodilo na procházky. Připojovaly se i další děti, kterým něco podobného doma chybělo. Při zpětném pohledu si Kateřina nemyslí, že by jí absence televizní obrazovky nějak chyběla. „O nic jsem nepřišla, možná naopak,“ myslí si. „Hodně jsem poslouchala druhé, o čem si povídají, taky jsem sledovala, jakým způsobem si o tom povídají.

Je bavila televize a mě zase bavilo sledovat, jak je to baví. Všichni jsme byli spokojeni.“ Maminka si o Kateřině myslela, že se z ní stane spisovatelka. Měla k psaní opravdu sklony. Už v první třídě dostala od otce oranžový blok. Pořád ho schovávala a když ho máma náhodně objevila a otevřela, zjistila, že její dcerka píše detektivky a horory.

„Ač šlo o zcela vážné příběhy, zpětně je to velká sranda a jedna hrubka za druhou,“ potvrdila Kateřina své dětské tvůrčí schopnosti.

Popularitu jí přinesl seriál Život na zámku.
Popularitu jí přinesl seriál Život na zámku.

Chtěla vědět, jestli herci pracují

K zájmu o herectví se dostala díky lásce k cirkusu. „Určitě pro mě znamenal jeden ze silných vjemů. Vůně jeviště, manéže, zář světel, to pro mě mělo velké kouzlo,“ uvedla Kateřina. Potom přišly na řadu i filmy. S maminkou chodila hodně do kina a ona si často musela v řadě stoupnout, aby viděla mezi rameny lidé před ní.

„Už jako malinká jsem se zajímala, jestli pro ty, co ve filmech hrají, je to práce,“ konstatovala. „Když se pak naskytla možnost začít chodit do dramatického kroužku, neváhala jsem.“ Po základní škole šla studovat na konzervatoř. V té době už hostovala v několika pražských divadlech. První stálé angažmá pak měla v Plzni.

Divadlo jí vždy dalo nejvíc rolí i prostoru a tak je to vlastně dodnes. Popularitu si ale Kateřina získala zejména díky seriálu České televize Život na zámku.

Účinkování v seriálech jí doprovází po celou dobu její kariéry, což dobře vědí diváci Náměstíčka, Gymplu s (r)učením omezeným nebo naposledy Přístavu.

Tahle svatba byla jenom seriálová.
Tahle svatba byla jenom seriálová.

Do školy musela jít oknem!

Hezký celoživotní vztah má Kateřina se svojí sestrou Alenou. Ta je starší o tři roky a na rozdíl od ní si vybrala profesi grafičky. Obě se úspěšně přenesly přes citlivé období puberty. Alena řekla v jednom rozhovoru: „Nevzpomínám si, že bychom obě vůbec nějakou měly. A pokud ano, tak jsem tomu neříkala puberta. Pitomosti jsme dělaly v životě obě.

Důležité je, že jsme to přežily.“ K jediným konfliktům mezi nimi prý docházelo, když si Kateřina půjčovala oblečení starší sestry bez jejího dovolení. „Jednou jsem v Alenčině vypůjčeném modelu do školy odešla, tedy vyskočila oknem z prvního patra, protože u dveří bych musela projít její kontrolou. A to bych zcela jistě neprošla,“ vybavila si herečka.

A jaká byla pro Kateřinu nejdojemnější chvíle v jejich sourozeneckém vztahu? „Když mi do telefonu řekla, že je bude mít dítě,“ prozradila.

„Pamatuji si, že to bylo na natáčení a vím, kde a s kým jsem v ten okamžik byla v místnosti – a jak mě to vzalo u srdce!“

Mezi seriály, kde Kateřina hrála, patří i Gympl.
Mezi seriály, kde Kateřina hrála, patří i Gympl.

Seznámení proběhlo přes pejska

V září roku 2005 se Kateřina provdala za veterináře Jana Herčíka. Seznámili se díky manželově profesi: herečka za ním přišla se svým nemocným starým jezevčíkem Žuldou a on ho zachránil. Přitom neměl tušení, že ošetřuje pejska celebritě. V divadle ji neviděl a na televizi se nedíval. O tom, jakou je Kateřina známou osobností, se dozvěděl až od sestřičky na klinice.

Jan byl už nějakou dobu sám a nechtěl na tom nic měnit. Vztahy, kterými si po rozvodu prošel, prý dopadly všechny stejně. „Už jsem se chystal na život starého mládence, a mně to i vyhovovalo,“ přiznal. „Mám hospodyni, starší paní, která všechno kolem domácnosti udělala, tak proč najednou měnit takový pohodlný život?

No, a do toho mi přišla Kačenka.“ Svatba se konala na hradě Okoř a za svědky byli novomanželům Václav Vydra (61) a Petr Hapka (+70). Václava si vybrala Kateřina, protože ho znala jako hereckého partnera. Geniální skladatel Hapka měl zase obrovské množství koček, které mu pan doktor průběžně léčil.

Také Kateřina se později naučila leccos z veterinární práce, když manželovi pomáhala jako sestřička. „Chtěla jsem pochopit jeho obrovskou vášeň pro tuto profesi, kde jde o zdraví, život o životní poslání,“ sdělila herečka. Prožila tak i spoustu dojemných okamžiků, kdy zvířatům už nebylo možné pomoci. „Občas se stává, že majitelé u rozloučení nechtějí být,“ líčila.

„Dostala jsem možnost to jejich zvíře v posledním okamžiku držet a nechat ho odejít.

Často mi to vžene slzy do očí.“

S manželem Janem žije už 12 roků.
S manželem Janem žije už 12 roků.

Kaira je síla a hloubka

V posledních letech se o Kateřině začalo mluvit i v jiných souvislostech, než s její hereckou profesí nebo manželstvím. Začala se totiž prezentovat pod jménem Kaira. Změna jména pro ni nebyla ničím novým, ostatně udělala to už dvakrát v rámci manželství, když se oficiálně přejmenovala na Herčíkovou, ale později se vrátila k Hrachovcové, jakožto „osvědčené značce“.

A jak vlastně přišla k tajemnému jménu Kaira? „„Nevzniklo to samo sebou, je to součást životní, vnitřní cesty, toho, jak hluboko do sebe jsem se dostala, čeho jsem se dotkla,“ uváděla v mnoha rozhovorech. „Kdybych to měla přiblížit, tak takhle: Je to pro mě jméno, které má velkou sílu, hloubku.

Je temnotou i světlem, má v sobě rovnováhu a všechny elementy.“Kateřina se zabývá psychologií a spiritualitou. Radí druhým, jak se mají stát sami sebou. Ona se také změnila. V minulosti, pokud ji někdo pomlouval, tak jí to ranilo.

Dnes už je nad věcí, jenom si řekne, že ten druhý je asi dost nešťastný.

Minimálně jedno dítě chce

Klid dokáže Kateřina čerpat v přírodě, kde má svá oblíbená místa, ale pokud chce vnímat skutečnou magickou atmosféru, chodí na hřbitov – a to prý i v noci. Nikoliv kvůli tomu, aby se bála, ale kvůli tomu, že jí to přijde jako kouzelné místo. Jednou z otázek, které má dosud nevyřešené, je případné mateřství. Na to se jí s přibývajícími léty lidé ptají stále častěji.

Kdysi řekla, že minimálně jedno dítě mít bude, současně ale zdůraznila, že není mateřstvím posedlá. „To, že zatím dítě nemám, beru jako shodu okolností,“ vyjádřila se.

„Mohu jen neskromně říct, že jako matka budu bezvadná.“ Snad jí to vyjde, jako jí zatím vycházelo všechno v životě.

Její pes mohl nepřímo za to, že si vzala veterináře.
Její pes mohl nepřímo za to, že si vzala veterináře.

Nahá byla i na dovolené!

Velký ohlas měly odvážné fotky Kateřiny, které se staly součástí seriálu Ententýky. „Tenhle seriál byl dobře napsaný a moje role v něm byla opravdu hezká. A ta scéna, ve které se objevily mé nahé fotky, souvisela s dějem,“ hájila své rozhodnutí.

„Musím říct, že akty, které v rámci seriálu vznikly, byly a jsou pro mne krásné.“ Nebyl to ale jediný případ, kdy se herečka ukázala tak, jak ji příroda stvořila.

Loni na podzim se nechala nahá manželem nafotit na dovolené v Asii a se zveřejněním svých fotek opět neměla problém!

Odvahu Kaira rozhodně má!
Odvahu Kaira rozhodně má!

Maluje automaticky a pocitově

Jednou z činností, které Kateřinu naplňují, je i malování. To jí bavilo už v dětství. Učitelé jí prý chválili a byla označována jako „dítě zvláštně kreativní“. Ve svých obrazech vychází z automatické kresby, takže konečný výsledek bývá překvapením i pro ni samotnou. Malování je pro ni odrazem vnitřních prožitků. „ Nejvíc prožitků mají v sobě akvarelové kresby,“ uvedla.

„Zachycující mě osobně při vnímání toho, co zrovna prožívám, koho vidím a jak tu kterou situaci či osobu čtu a vnímám.“

Anděl ticha

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...