10 BYLIN, KTERÉ VÁS ZBAVÍ STRESU

S vaším zdravím je úzce spojená i psychická pohoda! To, v jakém jste duševním rozpoložení, ovlivňuje i váš zdravotní stavu. Často proto po dlouhém stresu může propuknout i vážné onemocnění. Poradíme vám, co s tím!  

Jenže vyhnout se stresu je dnes skoro nemožné. Můžeme se ale uklidnit pomocí bylinek, které poskytují odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu. Svým působením zvyšují vaši energii a schopnost organismu odolávat a udržovat rovnováhu v těle ve chvílích, kdy na něj působí různé škodlivé vlivy.

Které bylinky léčí stres?

1. Kozlík lékařský

Má mimořádně silný účinek na nervovou soustavu. Pomáhá při stresu, psychické vyčerpanosti, duševních chorobách, uvolňuje křeče způsobené nervozitou, zmírňuje žaludeční a střevní potíže nervového původu.

2. Třezalka tečkovaná

Léčivé účinky třezalky jsou ověřeny celou řadou vědeckých studií a výzkumů. Bylinka obsahuje účinnou látku, která má velký antidepresivní účinek, díky čemuž je předurčena k léčbě psychických potíží. Třezalkový čaj je výborný proti depresím, úzkosti, neklidu, únavě, tlumí strach a nervozitu, přispívá k normální psychické činnosti.

3. Bazalka posvátná

V Indii ji považují už 3000 let za jednu z nejúčinnějších rostlin. Bazalka patří k všestranným bylinkám – posiluje imunitu a vitalitu, prospívá srdci a pomáhá snižovat dopad stresu na organismus. Obsažená kyselina ursolová udržuje zdravou hladinu cholesterolu a krevního cukru.

4. Maralí kořen

Pravidelná konzumace byliny se doporučuje ke zlepšení fyzických výkonů a výdrže. Maralí kořen totiž podporuje tvorbu svalové tkáně a taky posiluje vylučování kyseliny močové a mléčné.
Bylina působí na celkové osvěžení těla, pomáhá udržovat v dobrém stavu kardiovaskulární systém i mentální zdraví.

5. Puškvorec obecný

Do Evropy začal puškvorec pronikat v 16. století, ve východní medicíně je však znám již 2000 let.
Bylinka má hořce kořenitou, silně aromatickou chuť, k léčebným účelům se sbírá její kořen. V menších dávkách se projevuje jako stimulant, jeho užívání celkově zlepšuje náladu, vnitřně uklidňuje nervovou soustavu. Je vhodný i ke koupelím.

Snad každá bylina je léčivá.

6. Mučenka pletní

Když nemůžete usnout nebo se v noci budíte a hlavou vám víří tisíce myšlenek, pak vyzkoušejte mučenku pletní. Mučenka působí jako rostlinné sedativum. Kromě nespavosti pomáhá taky při bolestech hlavy způsobených stresem, tiší úzkostné stavy a celkově harmonizuje činnost nervové soustavy.

7. Mateřídouška

Rozemnete-li v ruce kousek mateřídoušky, ucítíte jemnou vůni tolik charakteristickou pro tuto droboučkou, něžnou léčivku. Mateřídouška působí při nervových slabostech, je také vhodná do posilujících aromatických koupelí. Sušená nať zajistí klidný spánek, navíc zklidní mysl a harmonizuje duši.

8. Klanopraška čínská

Podle tradiční východní medicíny obsahují bobule této rostliny kyselou, sladkou, slanou, hořkou i pálivou chuť. Klanopraška zvyšuje obsah jaterního glutationu, základního jaterního antioxidantu, a tím napomáhá chránit játra. Zároveň snižuje zvýšený krevní tlak a zvyšuje ten nízký.

9. Meduňka lékařská

Tato mimořádná léčivka bývala a stále je nazývána elixírem života, neboť má schopnost uklidňovat celý organismus. Tiší podrážděné nervy, zmírňuje stres, uklidňuje bušení srdce, pomáhá léčit všechny orgány těla, které jsou vlivem stresu postiženy chorobnými změnami.

10. Chmel otáčivý

V léčitelství se používají pouze šištičky – samičí květy. Mají uklidňující účinek nejen na psychiku, ale i na celý organismus. Dobře se uplatňují i při vnějším používání jako součást uklidňujících koupelí..

reklama
reklama