10 RAD PRO VYDATNÝ SPÁNEK

I když je spánek důležitou součástí našeho života, je stále hodně těch, kteří s ním mají trápení. Dlouhé usínání, buzení se ze spaní, anebo ranní nespavost. Pokud je to i váš problém, vyzkoušejte naše rady!  

Přibližně 7–8 hodin spánku obnoví naše duševní a fyzické síly, zbystří naši paměť a nastartují i další procesy v našem těle. Nedostatek spánku nebo jeho špatná kvalita se na nás může brzy negativně projevit. Je proto velmi důležité problémy se spánkem řešit, co nejdříve!

Nepijte kávu

Už nejlépe od odpoledne (podle toho, v kolik hodin chodíte spát), tedy ideálně 4–6 hodin před usnutím nepijte kávu, černý i zelený čaj. Odpusťte si i kolové nebo energetické nápoje. Pokud nespíte dlouhodobě, omezte jejich pití i během dne.

Poslední kávu vypijte 4 hodiny před spaním!

Nejezte na noc

Nejezte před spaním. Ačkoli máte pocit, že jste hladová a jen sotva s prázdným žaludkem usnete, věřte, že vaše tělo to cítí jinak. Ideální byste měla jíst 3–4 hodiny před ulehnutím.

Jděte se projít

Spánku úžasně prospěje krátká večerní procházka na čerstvém vzduchu. Nic vám neudělá lépe než osvěžující povětří a vůně přírody. Pokud máte pejska, využijte jeho venčení k přípravě ke spaní.Rozhodně si ale odpusťte 3–4 hodiny před spaním náročnější cvičení, např. běh, jízdu na rotopedu, posilování apod.

Nic neřešte

Pokuste večer přestat myslet na stres a starosti. Před spaním stejně nic nevyřešíte a ne nadarmo se říká, že je ráno moudřejší večera.Jakmile si lehnete, hoďte všechno za hlavu a snažte se udržet čistou mysl.

V posteli spěte

Postel v ložnici využívejte výhradně ke spánku a intimnostem, dlouho si nečtěte, nesledujte televizi, nemlsejte! Z ložnice odstraňte rušivé přístroje jako je právě televize, počítač, rádio apod.
To vše narušují klidný odpočinek.

Choďte spát pravidelně

Ukládejte se a vstávejte každý den (i o víkendech) v přibližně stejnou dobu. Snažte se dodržovat pravidelný čas. Naučíte tak organismus určitému rytmu. V opačném případě ho zbytečně matete. Když si o víkendu přispíte, rozhodíte si zaběhnutý rytmus, nastavte si proto režim tak, aby „dospávání“ nebylo třeba.

Připravte místnost

Zatáhněte žaluzie či závěsy, zhasněte světlo a minimalizujte hluk v ložnici. Místnost by měla být dobře vyvětraná, nepřetopená (ideálně 18–20 °C). Díky přítmí se do těla začne vylučovat hormon melatonin, který řídí cyklus spánku a bdění. A právě světlo je pro jeho tvorbu negativním faktorem.
Proto nespěte přes den, ale v noci.

Najděte si rituál

Vhodné je krátké čtení, meditace, poslech oblíbené klidné hudby, počítání oveček… Nesmí to být ale nic, co by vás nabudilo, ale naopak. Tato rutina by měla vaše podvědomí informovat o tom, že brzy přijde spánek.

Rostliny odneste

Milujete květiny a máte je rozmístěné po celém bytě nebo domě? Nic proti vašemu gustu, ale všechny živé rostliny byste měla z ložnice přemístit jinam. Díky fotosyntéze a zelenému barvivu (chlorofyl obsažený v listech) rostliny během dne produkují kyslík a v noci jej spotřebovávají, což znamená, že jej odebírají i vám.

Vyměňte matrace

Pokud každé ráno vstáváte rozlámaná a v noci se převalujete, anebo se často budíte, může být problémem vaše matrace. Kdy jste ji to vlastně kupovali? Už to nějaký ten pátek jistě bude. Na proleželé matraci se nebude spát dobře nikomu. Pořiďte raději novou a nezapomínejte ani na pravidelnou výměnu ložního prádla nebo vyčištění peřin a polštářů..

reklama
reklama

Komentáře