Když je váš pot kyselý

Zvýšené pocení mívá víc příčin. Od onemocnění štítné žlázy přes cukrovku a menopauzu až k zvýšenému tlaku. Pozor, pokud máte slanější, či kyselejší pot, může to být příznak vážnější nemoci.

Mohou za to fobie

Existuje ale i kyselý pot, který může být příznakem vážného onemocnění, jako jsou úzkostné stavy, třeba agorafobie (strach na volném prostranství) či bromidrofobie (strach z vlastního zápachu). Člověk s touto diagnózou by měl navštívit psychoterapeuta. Kyselý pot, složený z vody, tuku a bílkovin, vylučují tzv. apokrinní žlázy, které se nacházejí v okolí bradavek, na tříslech a v podpaží. Na pocení ze stresu účinně pomáhá šalvěj.

Pozor na některé potraviny

Za kyselý pot může stres či určitý typ léků, ale i strava. Roli hraje především cukr a slazené limonády, bílá mouka, mléko, alkohol, káva, solené či grilované a uzené potraviny. Vyhněte se alkoholu a kořeněným jídlům, omezte kávu i sladká jídla a sprchujte se spíše vlažnější vodou.

Vliv mají i léky

Léky samy o sobě kyselý pot nezpůsobují. Podle lékařů vzniká na základě různých chronických onemocnění, kdy dochází k celkovému překyselení organismu. Je vhodné se také oblékat do přírodních materiálů, syntetické jsou neprodyšné a podporují pocení. .

reklama
reklama