Milostné dopisy od prvního přítele má Helena Vondráčková schované dodnes!

Okolnosti jejího rozchodu s kapelníkem své skupiny jsou dodnes neznámé!

Svoji kariéru zahájila Helena Vondráčková (71) díky jedné tatínkově služební cestě. tehdy netušila, jak vysoko bude na českém hudebním nebi zářit – a jak dlouho!

Dětství člověka hodně poznamenaná na celý život. Když je pěkné, můžeme z něho čerpat i v dospělosti. To je případ zpěvačky Heleny Vondráčkové (71), která o sobě říká, že přišla na svět „umotaná z velké lásky“. Ráda vzpomíná na velký rodný prostorný dům nad řekou.

Také vás může zajímat ...

„Z terasy jsme se dívali přímo na řeku Chrudimku a na zámek,“ popisovala. „Byla to ohromná romantika.“ Voda na ni měla určitě vliv (i proto, že je narozená ve znamení Raka, které je rovněž vodní). „Drží se mě zuby nehty celý život,“ konstatovala Helena.

„První sport, který jsem uměla, bylo samozřejmě plavání. První píseň, kterou jsem nazpívala, byla Červená řeka. A teď mám hausbót, který chtěl sice můj muž, ale já se tak k vodě zase vrátila.“

V Martinu Michalovi našla i ochránce.

Na konzervatoř se jí nechtělo

Rodiče byli sice hodní, ale současně i důslední, alespoň co se Heleny týkalo. Bratr Jiří (67) byl prý více raubíř a občas nějakou ten výprask schytal. Slavná zpěvačka měla ještě o deset let starší sestru. „Ta ale brzy odešla na studia do Prahy a domů se vracela jen na víkendy,“ uvedla Helena. „Pro nás, mladší sourozence, to býval vždycky svátek. Seděli jsme s bráchou za plotem a čekali na ni.

Když nepřijela, byl to smutný víkend.“ Celkem vzato, byla Helena vždy poslušnou dcerou. Přiznala, že pohlavek od otce dostala jen jednou, když na něco odsekla mamince. Jinak se vše řešilo domluvou nebo pokáráním. Ke zpívání se Helena dostala díky tátovi. Na konci základní školy se moc nedokázala rozhodnout, co chce vlastně dál studovat.

Bylo jí jasné, že na konzervatoř se hlásit nebude – odrazovala jí povinnost cvičit osm hodin denně. Šla tedy na gymnázium. Otec věděl, že Helena má předpoklady na to, prosadit se jako zpěvačka. „Při své služební cestě si někde přečetl, že se koná soutěž Hledáme nové zpěváky, tak rovnou přivezl přihlášku,“ vzpomínala Helena.

„Navrtal mě do toho a já tu soutěž vyhrála a konečně se rozhodla, co chci.“ Ani jako vítězka ještě Helena přesně nevěděla, co bude dál. Atraktivní a skromné mladičké plavovlásce chodily různé nabídky, třeba i ze Semaforu. Ona ale měla na prvním místě maturitu. Jakmile ji zvládla, nastoupila do divadla Rokoko.

Už v roce 1965, v pouhých 18 letech, získala Helena Zlatého slavíka.

V objetí se Zlatým slavíkem.

Slunce, smích a slzy

Svoji popularitu Helena ještě znásobila, když společně s Václavem Neckářem (75) a Martou Kubišovou (76) vytvořili zpívající trojici pod názvem Golden Kids. Propagační motto skupiny znělo: Helena má v hlase slunce, Vašek má v hlase smích, Marta má v hlase slzy. Působili takto jen krátce, politická doba tomu nakonec nepřála a po zákazu účinkování Marty Kubišové vše skončilo.

Přesto se těm třem podařilo ohromit i Evropu: natočili desky pro západoněmecké vydavatelství Polydor, měsíc vystupovali ve slavné pařížské Olympii, tleskalo se jim na veletrhu v Cannes.

Po rozpadu tria pak každý pokračoval ve své vlastní kariéře, samozřejmě s výjimkou Marty, která směla vystupovat zase až po roce 1989.

Jak vznikla známá pomluva

Rodinné pouto dokáže někdy svazovat až příliš, což zpěvačka poznala, když jí doma mluvili do jejích vztahů. „Bohužel to moji partneři neunášeli, bylo to pro ně dost velké zasahování do mého soukromí,“ připustila Helena. Těch partnerů bylo několik a pocházeli z oblasti, ve které se Helena už jako mladá rázně prosadila, čili z pop music. Její první láskou byl textař Zdeněk Rytíř (+69).

Jednalo se o mistra slova a tak nebylo divu, že Helenu okouzlil svými verši a písňovými texty. Z jejich vztahu, který vydržel poměrně dlouho, má zpěvačka dodnes schované Zdeňkovy milostné dopisy. Textař je psal na ručně dělaný japonský papír. „Chodil v hnědém koženém saku a měl dlouhé vlasy, které si tvrdohlavě odmítal nechat ostříhat,“ líčila Helena Zdeňka ve svých vzpomínkách.

„Svým vyprávěním mě dokázal fascinovat, pobavit, poučit.“ Dlouho potom chodila Helena se svým kapelníkem Luďkem Švábenským (+58). Ani toho rodiče moc rádi nevídali, hlavně proto, že si jako životního partnera dcery představovali spíš někoho s jistější existencí. Tatínek ale Luďka uznával jako muzikanta. Dodnes není jasné, proč vztah skončil; zůstaly jen spekulace.

Helena si to nechává jako své tajemství. S kým ale opravdu nikdy nic neměla, to byl komunistický funkcionář a předseda vlády Lubomír Štrougal (94). Tahle fáma se šířila dlouho, ale Helena v tom byla naprosto nevinně.

Spletli si ji totiž se Štrougalovou dcerou, které byla podobná.

Slavná role princezny.

Na čas z manželství emigroval!

Do manželství vstoupila Helena poprvé s německým muzikantem Hellmutem Sickelem (64). Seznámili se na festivalu v polských Sopotech. To se psal rok 1977, s baskytaristou skupiny Kreis udržovala zpěvačka ale šest let vztah na dálku. Teprve v roce 1983 se Hellmut usídlil v Praze a začal tu i pracovat. Psal pro svoji lásku písničky.

Svatbu měla dvojice v dubnu téhož roku a jako místo si vybrali moravskou Strážnici. Helena toužila po potomkovi, ale to jí osud nedopřál. „Ne vždy v životě všechno vychází. A mně to prostě a bohužel nevyšlo. Chtěla jsem tři děti, ale nebylo mi shůry dáno. Musela jsem se s tím smířit,“ konstatovala po letech. S Hellmutem si prožila několik krizí.

Německý hudebník těžce snášel, že je Helena úspěšnější než on a že kvůli ní opustil všechny přátele. Při jedné z krizí zůstal dokonce manžel v Západním Německu, což ohrožovalo její kariéru. Bylo to docela drsné, protože dopředu nic neřekl a nechal Heleně jen snubní prstýnek na klavíru. Počátkem 90. let se Hellmut z emigrace vrátil. Manželství ale postupně dospělo k definitivnímu konci.

Rozvod přišel v roce 2001, nicméně na svého prvního muže zpěvačka vždy vzpomínala jen v dobrém.

Častý parťák Jiří Korn.

Amfora jí přinesla partnerské štěstí!

S dalším osudovým mužem svého života, podnikatelem Martinem Michalem (58) se seznámila Helena díky členství v klubu Amfora. Ten tvoří amatérští fotbalisté z řad celebrit a zpěvačka tam ještě s dalšími ženami působila jako čestná výkopářka, zatímco Martin byl brankářem.

Sblížili se při zájezdu klubu na ostrov Bali a ukázalo se, že nový partner a druhý manžel je pro Helenu terno, i když jí ho někteří lidé vymlouvali a nepřáli.

Jsou spolu dodnes a on ji úspěšně brání i u soudů proti pomluvám!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...