Nechal Amandu Lear legendární malíř Salvador Dalí přeoperovat z muže na ženu?

Byla pro něho modelem i múzou a on pro ni zase velkým učitelem života.

Ke slavné tajemné zpěvačce jménem Amanda Lear (69) se snad nikdo nehodil lépe než jiná výstřední osobnost, pověstný malíř Salvador Dalí (+84). Byl její milencem, učitelem a on ji na oplátku označil za své největší dílo.

Dodnes není stoprocentně jasné, kdy a kde se narodila. Oficiální údaje většinou uvádějí, že Amanda Lear přišla na svět ve Vietnamu v roce 1946, ale těch údajů se vyskytuje víc, druhým nejčastějším je rok 1939. Moc toho není známo ani o jejích rodičích, národnost matky se uvádí anglická i čínská, národnost otce zase třeba ruská nebo indonéská.

A dlouhou dobu panovaly i pochybnosti, jestli nepřišla na svět jako muž.

Představil jí i své ženě

Také vás může zajímat ...

Se Salvadorem Dalí se podle nejčastěji uváděné verze setkala v roce 1965 v jednom londýnském klubu. Podíval se prý na ni a řekl, že má krásnou lebku. Velký umělec, proslavený podivnými obrazy, byl léta ženatý s Galou (+87), která pocházela z Kazachstánu a původně se jmenovala Jelena Ivanovna Diakonova. V roce 1958 se s ní sice rozvedl, ale ještě téhož roku se opět vzali.

To ale nijak nebránilo jeho flirtování s Amandou. Jeden čas dokonce kolovala nepotvrzená informace, že Amanda se původně jmenovala Alain Tapp a že právě Dalí ji zaplatil chirurgickou změnu pohlaví. Zpěvačka sama tyto zvěsti občas přiživovala, ale později prohlásila, že to dělala jen kvůli tajemnosti, kterou kolem sebe ráda šířila.

Ostatně jednou z odpovědí, jak to s ní doopravdy je, byly odvážné snímky, které nafotila pro magazín Playboy. Salvador byl každopádně Amandou okouzlen. Seznámil jí i se svojí ženou. „Varoval mě, že není jednoduché vyhovět jejím nárokům,“ vzpomínala.

„Chtěl, abych na ni udělala dojem, dala si fialové oční stíny, vlasy vyčesala do drdolu a oblékla si minisukni.“ Amanda mu vyhověla a skutečně získala pozornost i ženy svého slavného milence.

Salvador Dalí byl dlouhé roky ženatý, ale ne věrný.
Salvador Dalí byl dlouhé roky ženatý, ale ne věrný.

Naučil jí, jak upoutat pozornost

Pár dnů strávila Amanda v přítomnosti Salvadora a Galy. Malířova manželka pak odjela do Řecka a nechala dvojici, ať si spolu užívá. Obě ženy se postupem času sblížily a Gala se stala pro Amandu i důvěrnicí. „Trpělivě poslouchala povídání o mých zklamáních v lásce, občas mi zaplatila letenku, vykládala mi tarotové karty,“ vypočítávala zpěvačka.

„Jednou se mi svěřila, že za ty roky už má Dalího plné zuby a občas má chuť ho opustit.“ Nic takového se ale nestalo, Gala zůstala se Salvadorem až do své smrti. S Amandou měl malíř vztah, který trval patnáct let a který jí hodně dal. „Naučil mě, jak se dívat na věci jeho očima a jak být středem pozornosti,“ přiznala.

„Chodit ven s ním bylo jako být s Elvisem, protože se choval jako rocková star, pořád byl obklopen všemi druhy nohsledů. Kdekoli se objevila kamera, okamžitě změnil způsob řeči i pohybů. To on mě naučil, jak manipulovat s médii, když chcete, aby o vás lidi mluvili.“ Jejich dlouholetý vztah označila později jako „duchovní manželství“, ale dá se s úspěchem pochybovat, že by v něm nebylo nic tělesného.

Dvě výstřední osobnosti se k sobě vážně hodily!
Dvě výstřední osobnosti se k sobě vážně hodily!

Manžel uhořel i s obrazy

Ještě jednu věc měli Amanda a Dalí společnou – a tou bylo právě malování. Salvador sice říkal, že skutečné umění mohou dělat jen muži, ale ona se svými obrazy snažila dokázat opak. Přestěhovala se dokonce do francouzské Provence, ráje všech legendárních malířů a tam tvořila. V roce 1979 si vzala jistého bisexuálního šlechtice. S jejím výběrem nesouhlasil ani Salvador ani jeho žena.

Vydržela s manželem 21 let, ale vztah skončil tragicky, když při požáru domu její muž uhořel. Větší pozornost ale vzbudila skutečnost, že ohni padly za oběť i některá Dalího díla, která Amandě daroval. V té době už byl Salvador po smrti.

Jeho obrazy a Amandiny písničky tu ale budou napořád.

Dámy si nepadly do noty

Jeden čas se uvažovalo o natočení filmu, který by zmapoval celý život výstředního španělského malíře. A v příběhu Salvadora Dalího by samozřejmě nemohla chybět ani Amanda. Tvůrci si vybrali i její představitelku, měla se jí stát německá modelka Claudia Schiffer (45). Setkání obou dam ale dopadlo špatně. Claudia ocenila Amandinu knihu a zeptala se ironicky, kdo jí pro ni napsal.

Zpěvačka s hlubokým hlasem na to odpověděla: „Jsem ráda, že se vám líbí.

Kdo vám ji přečetl?“

Claudia měla hrát Amandu, nakonec z toho ale sešlo!
Claudia měla hrát Amandu, nakonec z toho ale sešlo!
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...