O život Jiřího Hrzána předčasně připravila láska k výškám a k ženám!

Jediné chybné rozhodnutí pod vlivem alkoholu mu přineslo smrt v 41 letech!

Patřil k oblíbeným, talentovaným hercům i komikům. Jiří Hrzán (+41) byl ale bohužel závislý na přízni žen. Společně s neustálým riskováním života se to ukázalo jako smrtící kombinace!

Stává se, že se člověk ocitne v nesprávnou dobu na nesprávném místě a odnese to zraněním nebo i smrtí. Osud si s ním zkrátka drsně pohraje. Někdy se ale na ono nesprávné místo v nesprávnou dobu vydá člověk dobrovolně a neštěstí si tak na sebe sám přivolá. Tragické úmrtí skvělého herce Jiřího Hrzána (+41) je právě takovým příkladem.

Také vás může zajímat ...
Jeho smrtí česká herecká scéna přišla opravdu o hodně!

Normální cestou to nešlo

O Jiřím bylo známo, že dobývání žen je jeho velkým koníčkem, skoro až posedlostí. Se svojí drobnou postavou toužil hlavně po ženách vysokých a kupodivu je i úspěšně získával. Nikdy se nespokojil jen s jednou přítelkyní, míval až čtyři najednou! Střídavě u nich přespával, protože sám vlastně žádné pořádné zázemí neměl. Ačkoliv sám věrný nebyl, na své milenky velmi žárlil.

Vadilo mu, že by měly mít ještě někoho dalšího. Právě žárlivost ho přivedla na jedno osudové místo. Když se k tomu přidal ještě alkohol a značná dávka lehkomyslnosti, bylo na předčasný odchod ze světa zaděláno. Jednoho záříjového dne roku 1980 popíjel Jiří ve svém oblíbeném divadelním klubu v ulici Ve Smečkách. Na místě byla i garderobiérka, se kterou měl poměr.

K Jiřího nelibosti ale odešla z klubu ve společnosti jiného muže! K doposud zkonzumovanému alkoholu přidal herec ještě dalších pár panáků a nechal se taxíkem odvézt do Ladovy ulice nedaleko Palackého náměstí. Pokusil se ke své milence dostat nejprve normální cestou, ale byl odmítnut.

Do zamčeného domu nebylo možné vniknout a tak Jiří udělal své poslední osudové životní rozhodnutí!

S Ivou Janžurovou (77) dokázali vytvořit sehranou dvojici!

Helena to věděla!

Milenka Jiřího bohužel bydlela v jednom z vyšších pater domu. Herce nenapadlo nic lepšího, než se za ní vydat po stěně. Když byl asi v osmnácti metrech, ztratil rovnováhu a spadl. O síle dopadu svědčí tvrdý fakt, že Jiřímu praskl i opasek u kalhot! Těžko říct, jak dlouho ležel na studené dlažbě. Žena, kvůli které se to stalo, ho našla až ve tři hodiny ráno. Byl v bezvědomí.

Z kómatu se během další dvou dnů, strávených v nemocnici, už neprobral. Vedle jeho lůžka seděla tehdy i první manželka, která tam s ním strávila jeho poslední chvíle na tomto světě. Oblíbený herec tak doplatil na svoje mylné přesvědčení, že nad ním vždy budou držet ruku nějací strážní andělé, i když bude šíleně riskovat. Jeho smrtelný pád v Praze nebyl totiž prvním.

Už předtím měl velký průšvih, když byl s divadlem na zájezdu v Ostravě. Také tehdy nešťastně spadl z římsy jednoho hotelu. Přežil, ale ztratil stálé angažmá. Měl možná myslet víc na to, co mu prorokovala kolegyně Helena Růžičková (+67). O slavné herečce bylo známo, že se zajímá o věci mezi nebem a zemí, mimo jiné i o chiromantii, čili věštění z ruky.

Když spolu jednou natáčeli film, přečetla si z Jiřího dlaně jeho budoucí osud.

Byla tím značně otřesena a ostatním sdělila, že Jiřího život nebude příliš dlouhý.

Měl skvělý smysl pro humor a nezkazil žádnou zábavu.

Mohl být i námořníkem!

Kariéru měl přitom Jiří Hrzán rozjetou skvěle. Rodák z Tábora byl nejmladším ze čtyř dětí v rodině zahradníka. O jeho lásce k výškám už v dětství svědčí to, že vytouženým povoláním pro něho byla práce kominíka. Jiří byl sportovně nadaný, hrál fotbal a hokej, ale současně už ve školních letech projevoval herecké sklony a nadání.

Byl rozeným komikem, dokázal prý vždy spolehlivě rozesmát celou třídu, když napodoboval jednotlivé učitele. Po maturitě se přihlásil na DAMU, kam ho ale nevzali. Podal si tedy přihlášku na námořní školu v Polsku a kdyby se toho držel, mohl být třeba ještě dnes žijícím vysloužilým námořníkem. Láska k herectví ale zvítězila. I bez školy to zkusil na divadelní scéně, nejprve v rodném Táboře.

Na DAMU se nakonec dostal, přestoupil tam dokonce až do třetího ročníku – započítali mu dva roky studia v herecké škole E.F. Buriana (+55). Vojenskou službu si odbyl v Armádním uměleckém souboru a během služby vlasti se také poprvé oženil. Měl dvě dcery, přičemž jedna z nich, Barbora Hrzánová (+54) se stala rovněž herečkou. Kvůli jeho záletům ale první manželství ztroskotalo.

Ostatně to samé se pak stalo i s jeho druhým manželstvím.

Krásných žen – zejména hereček, zpěvaček nebo manekýnek – se Jiří zkrátka nedovedl vzdát!

Helena věděla, že Jiří umře brzy!

V titulcích po smrti zůstal

K režimu neměl Jiří zrovna moc dobrý vztah. Pramenilo to i ze skutečnosti, že komunisté v roce 1948 sebrali živnost jeho tatínkovi. V roce 1968, když nás obsadila vojska Varšavské smlouvy, uvažoval herec dokonce o emigraci. Poté, co mu později po výše zmíněném incidentu v Ostravě zakázali hrát v divadlech, protloukal se všelijak.

Využíval toho, že uměl i dobře zpívat, takže se uplatnil v estrádách nebo na venkovských tancovačkách. Byl i dobrým konferenciérem. Ve filmech hrát naštěstí mohl, takže nám tu po sobě zanechal spoustu nezapomenutelných rolí, jako třeba vedle Ivy Janžurové v komedii Drahé tety a já nebo kulturní referent ve snímku Homolka a tobolka. O některé role také přišel.

Měl hrát v Partě hic – možná pamatujete na veselohru o tom, jak se horníci učili pít mléko. Protože měl za sebou zrovna jeden ze svých karambolů, který mu vynesl klíční kost, nahradil ho tehdy Ivan Vyskočil (72). Poslední roli pak dostal ve filmu Buldoci a třešně.

Zemřel ale uprostřed natáčení, takže jeho roli dostal Miroslav Středa (73), jméno Jiřího ovšem zůstalo v titulcích, i když se nevyskytuje ani v jednom záběru. Ačkoliv měl pro herectví dva handicapy – mírně koktal a měl problémy s vyslovováním hlásky „ř“ – jeho velký talent mu přinesl slávu. Dnes je jednou z legend a je škoda, že ke svým jednačtyřiceti letům života nemohl přidat ještě další.

Asi mu to ale opravdu bylo souzeno.

Kvůli zklamání z lásky utekl z vojny!

Malý velký herec riskoval opravdu už od mládí. Kvůli „srdečním záležitostem“ neváhal dokonce riskovat vojenského prokurátora, když dezertoval. Důvod? Jeho tehdejší láska se zamilovala do jiného herce. Tři dny byl Jiří pohřešovaný, naštěstí se vše pak urovnalo bez soudu. Hrzán se ale natruc nechal ostříhat dohola.

Do svých kaskadérských kousků pak zapojoval i kolegy – s Jiřím Zahajským se například vzájemně vyhecovali k tomu, aby v Moskvě obešli hotel po římse ve dvacátém patře!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...