Seznámili se díky seriálu Okresní přebor

Okatá sestřička Kateřina ze seriálu Ordinace z růžové zahradě, ale i „vesnická informátorka“ ze Slunečné. Kromě toho hraje i v Národním divadle. Pohledná černovláska disponuje mnoha hereckými polohami.

Rozhodně nemá nudný život. Kdysi přemýšlela také o tom, že vstoupí do kláštera, líbili se jí kostely, kněží a jejich hábity. V pubertě se to však ukázalo jako nerealizovatelné, neboť v řadách mužů byl o výraznou tmavovlásku až příliš velký zájem. Říká se, že je to jedna z mála žen, které muži skutečně nejprve hledí do velikých očí. Jana tvrdí, že má holandské předky.

Také vás může zajímat ...

„Příjmení je počeštěné a pochází z Holandska,“ říká herečka, která se narodila v Brně.

„Dědův rod snad přišel právě odtamtud a vyráběli, jak jsem se doslechla, habánskou keramiku na Moravě.“ V rodině došlo k tragédii, den před Štědrým dnem přejeli Janě tátu. Bylo to policejní auto, údajně jeli k případu, ale bez zapnutého policejního majáku. Podle herečky se s tím nelze vyrovnat, dá se s tím leda naučit žít.

Živila se vším možným, i jako barmanka, k čemuž se vztahují nezapomenutelné historky. „Když pracujete v baru, stáváte se v jistém stupni opilosti veřejným majetkem. Měli jsme sice statné vyhazovače, ale jednomu hodně neodbytnému zahraničnímu opilci jsem to pivo na hlavu nakonec stejně vylila,“ vzpomíná. A když byly levné letenky do Izraele, neváhala a bez zajištění čehokoli tam odletěla.

Tradičně tam pracovala za barem, co vydělala, utratila za cestování po Svaté zemi, ale podívala se i do Egypta. Je duší trochu dobrodruh, zkoušky na DAMU dělala, jak sama říká, jen tak z legrace, kdyby ji nevzali hned napoprvé, zkusila by něco jiného. Muže má zjevně celkem dobře přečtené. „Nedělejme si iluze, skoro každému jde jen o jedno,“ domnívá se.

„Prvotní zájem o ženu je zkrátka sexuální.

Chlap se do vás nezamiluje proto, že umíte skvěle počítat nebo perfektně ovládáte historii. Prvně se dívá. Muži si ženy vybírají jako svůj doplněk. Myslím si, že vedle sebe nepotřebují chytré ženy. Důležitější je pro ně krása a mládí.“

Jana se už stačila rozvést, jako důvod uvádí, že oba dva udělali ve vztahu spoustu školáckých chyb. „Pokud oba udělají strašně moc kompromisů, nějakým způsobem to fungovat může,“ soudí o dlouhodobém partnerství. „Vím, nejsem nejjednodušší partner. Hodně pracuju, často nebývám doma a kolem svých protějšků rozhodně netancuju,“ říká sebekriticky.

Na koho ovšem nedá dopustit, je milovaná maminka: „Nikdo jiný už mě tak jako ona milovat nikdy nebude.“ Jana je nejmladší ze tří sourozenců a její odchod z domova už v osmnácti letech byl pro matku hořkým soustem. „Ráda si pobrečím sama, nejsem svěřovací typ. S nikým se moc neradím a co chci udělat, udělám.

To ale neznamená, že nemám žádné přátele,“ tvrdí o sobě půvabná herečka. Jako dívka školou povinná byla podle vlastních slov dochvilná šprtka a jednu dobu dokonce doučovala matematiku.

Životním partnerem okaté krásky se stal Matěj Matuška, vnuk slavného zpěváka Waldemara Matušky (†76), miláčka žen. Zesnulý umělec byl ženatý celkem třikrát, a kolik žen měl dohromady, to by asi nedokázal spočítat ani absolvent matematicko-fyzikální fakulty. Zmíněný Matěj je synem Miroslava Matušky (65), který se narodil ve zpěvákově prvním manželství.

Pohledný Matuškův vnuk se stal filmovým zvukařem a dlouhá léta žil s výtvarnicí Danielou Horáčkovou (45), dvojici se narodila dcera Viktorie. Záhy se však něco pokazilo. „Mezi synem a Danielou už bylo velké dusno v těhotenství a prakticky se to jen zhoršovalo, takže jsem ani po narození holčičky neměl nějak možnost je navštívit.

Zdálo se mi to naprosto nevhodné,“ řekl k tomu Matějův otec Miroslav.

Dodal, že Jana Stryková Matějův vztah s malířkou Danielou nerozbila, seznámili se prý až poté, co už definitivně rozbitý byl. Sama Daniela byla jiného názoru a nechala se tehdy slyšet, že do vztahu vstoupila třetí osoba. Také novináři byli toho mínění, že za rozpadem soužití stála jiná žena.

Jana Stryková o kostlivci ve skříni, který pro ni představuje partnerův odchod od Daniely a malé dcery, odmítá hovořit. Běda tomu, kdo se na to zeptá.

Zjara roku 2014 se Janě a Matějovi narodil syn Jáchym (6). „Já jim ale oběma přeju vše dobré a děťátko zdravé. Žádnou zášť necítím, ani nic nikomu nevyčítám. Takový je život. Nejsem jediná, co se jí tohle stalo,“ vzkázala oběma zamilovaným s nebývalým nadhledem výtvarnice Daniela.

Šeptalo se, že bojuje o peníze pro dceru a že Matěj musí pracovat dvanáct hodin denně, aby vydělal na alimenty a zároveň uživil novou rodinu s novorozeným miminkem.

„Matěj odchází z domu v pět ráno a vrací se v noci, musí pracovat. Poprosil mě, abych se postaral o Janu s Jáchymem,“ sdělil tehdy novinářům obětavý Jáchymův dědeček Miroslav. Vzhledem k tomu, že se Jáchymovi rodiče musejí hodně, jak se říká, otáčet, vychovává chlapečka prakticky od začátku celá široká rodina.

Asi dva měsíce po narození Jáchyma jsem začala zkoušet inscenaci v divadle Studio DVA Hovory o štěstí mezi čtyřma očima a myslím, že jsem to zvládla jen díky nekonečné trpělivosti režiséra i kolegů. Žila jsem tehdy doslova od kojení ke kojení, zkoušení pro mě bylo příjemným rozptýlením,“ vzpomíná herečka.

Ti dva se seznámili v práci díky dnes již legendárnímu seriálu Okresní přebor. „Do jednoho dílu jsem namlouvala roli navigace, do které si mě Matěj podle hlasového rejstříku obsadil. Seznámili jsme se vlastně díky mému hlasu,“ konstatuje černovláska.

Co se týká výchovy malého Jáchyma, Jana o sobě říká, že je benevolentní rodič, který se snaží všelijaké ty zákazy a příkazy využívat v co nejmenší možné míře – což si pamatuje i z vlastního dětství.

„V tomhle byli moji rodiče naprosto příšerní,“ směje se. „Vůbec mě netrestali, ani když byla poznámka či cokoli jiného. Maminka mi na to jen řekla, ty se trestáš sama.“ Synovi chce dopřát nezapomenutelné dětství, což ji přimělo k nestandardnímu kroku: přechodně s mužem a Jáchymem přesídlili do Krkonoš, aby dítě žilo, než nastoupí povinnou školní docházku, uprostřed nádherné přírody.

Chtěli jsme s partnerem synovi udělat hezké dětství. Pendluju tedy po trase Praha–Krkonoše, kde trávím většinu času,“ poznamenává hvězda seriálu Slunečná. Jáchym je podle ní hodně živé dítě, které má rádo pohyb, zejména na čerstvém vzduchu, v přírodě. A máma se nemusí každou chvíli strachovat, že syn vkročí do silnice.

„Když se projdete po Praze, je plná dokonalých lidí. Dokonalá práce, dokonalé auto, dokonalá vizáž a drahý kafe v ruce. Na venkově se lidé do těchto image pastí zatím nechytili, a to je mi moc příjemné,“ vysvětluje, proč si zamilovala hory. S partnerem se na přechodném pobytu v horách bezvýhradně shodli, oba to mají v Krkonoších rádi.

Herečka ovšem přiznává, že čas od času si názory vyměňují, někdy i bouřlivěji. Když je nejhůř, křičí.

„Emoce musejí ven,“ přiznává s úsměvem.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama