Jak vyjít s příšernou snachou?

O příšerných tchýních existují tisíce vtipů, jenže ani snachy nejsou dokonalé. Ať děláte co děláte, stejně máte se svou snachou neustále problémy a nemůžete k ní najít cestu? Poradíme vám, jak váš vztah zlepší!

Věci, které snachy štvou

Vyjít se snachou je někdy vážně těžké. Nová žena po boku vašeho syna vás vlastně nahradila, a tak je do jisté míry pochopitelné, že nestojí o to, abyste synovi volala pětkrát denně, radila jí, jak má vychovávat děti, vařit, a starat se o domácnost.

Právě kritika, snaha řídit život a neustálé rady – to jsou hlavní důvody, proč snachy často nechtějí své tchyně vidět. Jak si tedy najít ke své snaše cestu? Odvěké trápení: Snacha a tchyně Máte pocit, že jste dala mladým všechno, přidala na dům, pomohla se splátkami, když na ně neměli.

Jenže sen vám zdá, že oni o vaši přítomnost vůbec nestojí, vezmou vás na milost jen když potřebují peníze a s vnoučaty se můžete vidět jen minimálně. Přitom byste je tak ráda hlídala, ale snacha je zásadně proti.

A syna navádí, aby se s vámi tolik nestýkal. A tak se rozzloběně a oprávněně ptáte: Ale proč? A nevíte si rady.

Jak si ji syn mohl vzít?

Nechápete, jak si váš úžasný syn mohl vzít takovou ženu? Neuklízí a nevaří, jako vy.

Syn chodí po restauracích, aby se najedl, a domů přichází pozdě večer, aby uživil rodinu? Ráda byste snaše pomohla, ale ona o tom nechce ani slyšet. Jakmile se ozvete, hned jste ta nejhorší, je na vás nepříjemná a odtažitá. Zkrátka, i kdybyste se na hlavu postavila, stejně nenajdete společnou řeč? Tak dost. Pojďme to spolu zkusit změnit.

Nevnucujte se

Voláte jí každý druhý den, abyste zjistila, jak jí klape domácnost, a divíte se, že na vás není zrovna příjemná? Je spousta tchyní, které snachám chtějí řídit život, a mít vše pod kontrolou.

Jenže vnucování se snachám nelíbí. Pokud myslíte, že právě to může být ve vašem vztahu problém, inspirujte se naší radou: Nejlepší tchyně je ta, která se ozývá pouze tehdy, když ji snacha osloví.

Pozor na kritiku

I když se vám na snaše spousta věcí nelíbí, rozhodně si ji nezískáte, když ji budete kritizovat.

Možná nemá uklizeno jako ze škatulky a svíčkovou dělá jinak než vy, ale to neznamená, že vy jí máte radit, co je nejlepší. Je to její domácnost a pokud je s ní ona i její rodina spokojená, je to v pořádku. Buďte diplomatická a jestli snaše něco chcete vytknout, udělejte to nenápadně a hlavně jen občas.

Vyříkejte si to

Pokud to mezi vámi a snachou nefunguje, zkuste udělat první vstřícný krok. Pozvěte ji na kávu a zkuste jí říct, co vás trápí, co vám vadí a zeptejte se, co jí vadí na vás. Možná zjistíte, že jde jen o hlouposti, které lze vyřešit.

Domluvte se, jak dál vidíte váš vzájemný vztah. Jak často budete vídat vnoučata, zkrátka na všem, co vás tíží. Třeba snachu váš zájem přesvědčí, že nejste tak špatná, a najde si k vám novou cestu…

Neraďte jí moc často

Jistě to myslíte dobře, ale jen málokterá snacha stojí o rady své tchyně.

Spíše to bere jako vměšování do svého soukromí. Pokud se vás sama nezeptá, zatněte raději zuby a nechte si rady pro sebe. Je to možná kruté, když vy máte tolik zkušeností a můžete se o ně podělit, ale je to tak.

Až si snacha opravdu nebude vědět rady, jistě se na vás obrátí. Stačí, když jí řeknete, že kdykoli bude potřebovat, jste tu pro ni a ráda jí pomůžete. Dál je to jen na ní..

reklama
reklama