Vyžeňte vetřelce z domácnosti!

Také už vás začali obtěžovat otravné mušky, komáři nebo mravenci? S teplými jarními dny se začíná objevovat i pěkně dotěrný hmyz a žádná domácnost se teď dlouho nezbaví jeho škodění.

Kromě různých lepkavých nástrah či plácaček pomůže daleko spolehlivější „šetrná chemie“. Poradíme vám!   Mouchy a octomilky Zaručeným prostředkem, který si poradí nejen s dotěrnými mouchami, ale i všudypřítomnými octomilkami, jsou samolepící pásky tzv.berušky, které nalepíte na slunné místo okenního rámu. Hmyz je přitahován „voňavými“ feromony a při styku s povrchem pásky nasaje jedovatou látku – insekticid, který jej rychle zahubí. Balení většinou obsahují několik lepkavých proužků, účinných asi čtvrt roku. Různá balení různých výrobců stojí vesměs kolem 80 Kč. Pásky jsou pokryté lepidlem odolným proti UV záření, a tak je lze snadno kdykoliv odlepit. Klasikou pak jsou běžné domácí mucholapky, za 4–5 Kč za kus.

Pomáhá i skořice a hřebíček.

Pomoc z přírody:

■ Proti hmyzu skvěle poslouží muškáty v okně, mouchy a komáry jejich vůně odpuzuje.

■ Proti mouchám pomáhá i hřebíčková voda. Do mističky dejte 15 hřebíčků, zalijte je vodou a nechte louhovat. Misku pak postavte do místnosti.

■ Podobně na mouchy působí levandule, bazalka či rajčata.

■ Mravenci nemají v oblibě skořici, prášek do pečiva, pepř, pálivou papriku, zahubí je kvasnice s medem.

■ Moli a roztoče odpuzuje eukalyptový olej.

Električtí pomocníci

V kuchyni, obzvlášť poblíž jídla, ale chemii používejte opatrně. Účinnou, ale dražší variantou jsou elektrické lapače hmyzu. Pracují bez chemie a hmyz k nim vábí speciální zářivka. Moucha se přiblíží a nasaje jí vzduchový vír do zásobníku lapače. Lapač je tichý a neruší. Připravte si na něj 350–1500 Kč. Výborně se proti mouchám osvědčily i elektrické odpařovače s obsahem odpuzující látky. Stojí 150–255 Kč.

Věčný boj s mravenci

Existuje několik chemických přípravků, které s mravenci zatočí. Prášky, dezinsekční gely a postřiky (vyjdou asi na 1800–2000 Kč) a jiné nástrahy. Pomáhají i povrchové spreje k hubení mravenců (za 100 g cena 35–52 Kč). Velmi účinné jsou nástražné pastičky, které vypadají jako malý domeček. Do nich mravenci zalezou a otráví se. Mají tu výhodu, že neohrožují domácí zvířata. V případě faraonů je nejúčinnější jednorázový zásah formou speciální „požerové“ nástrahy do bytu, za kterou zaplatíte 600–750 Kč.

Moli ve spíži i ve skříni

Tento hmyz nás otravuje celoročně, ale na jaře dochází doslova k jeho invazi. ·

Šatní – Použijte přípravky proti molům v podobě účinných gelů či sáčků a celoročních přípravků. Oděvy pravidelně větrejte a proklepávejte, stejně jako koberce a přikrývky. Ochranné prostředky měňte nejlépe jednou za tři měsíce. ·

Potravinoví – Moderní nástrahy obsahují feromony, látku vábící molí samečky. Ten se přilepí na papírový proužek s lepidlem, a jeho smrt tak jednoduše přeruší reprodukční cyklus hmyzu v bytě. Při volbě hubicích prostředků je ale třeba dávat pozor, aby neobsahovaly insekticidy a nevydávaly žádný pach.10Má-li být totiž ochrana účinná, musíte ji umístit v blízkosti potravin. Nejlepší prevencí je uchovávat suché potraviny v dobře uzavřených nádobách. Pomáhají i lepkavé lapače potravinových molů 2 ks za 75 Kč, mololapky (za 4 ks cena 18–25 Kč) nebo závěsné pásky cca za 15 Kč.

.

reklama
reklama

Komentáře