Láska, nebo peklo? Na to se musíte zeptat Andrey

Nejhorší obavy se naplnily. Herec, producent, komik a hlavně táta sedmileté Aničky Jiří Pomeje (†54), který dlouho a statečně bojoval se zákeřnou rakovinou, svůj boj bohužel 26.února 2019 prohrál. Naposledy vydechl v sanatoriu na Pleši, kde pobýval od začátku roku 2019.

Narodil se inženýrovi a porodní asistentce, málokdo ví, že se v dětství a dospívání věnoval stepu, stala se z toho málem vášeň. Po gymnáziu se hlásil na pražskou DAMU, přijat však nebyl, protože jeho otce vyloučili z komunistické strany.

Také vás může zajímat ...

Jiří Pomeje (†54) tudíž strávil rok v šumperském divadle, kde dostal hned šest rolí, a za rok už ho na DAMU vzali. Absolvoval v roce 1988, hned pak zazářil ve filmu Muka obraznosti, v roce 1992 založil produkční společnost Fronda Film, což neměl dělat.

Kdyby býval zůstal u herectví, nemuselo se stát nic z toho, co se později stalo. Jeho společnost se producentsky podílela na snímcích Princezna ze mlejna či Z pekla štěstí, vaz jí zlomil až film režiséra Zdeňka Trošky (67) Andělská tvář.

Od začátku bylo jasné, že s financováním tohoto snímku budou problémy, sponzor, na kterého Jiří sázel, nakonec cukl. Mladý producent věřil v úspěch filmu, ve kterém navíc hrál jak on, tak jeho tehdejší partnerka Michaela Kuklová (52).

Na jeho dokončení si půjčil spoustu peněz, což nebylo rozumné. Film se stal, jak se lidově říkal, propadákem, na společnost Fronda Film byla uvalena exekuce, jednalo se o pohledávku ve výši sedm a půl milionu korun plus úroky.

Proplakané noci „Když jsem v sedmadvaceti začínal, měl jsem pocit, že tady všechno rozbourám a postavím nový Hollywood, a ona to není pravda,“ prohlásil tehdy zdrceně neúspěšný producent s tím, že je unavený a zklamaný z financování českých filmů, kdy musí obcházet tři sta i čtyři sta ředitelů nejrůznějších firem a prosit o peníze.

Ale to by bylo ještě to nejmenší, šlo hlavně o to, že na společnost Jiřího Pomeje vyhlásil Městský soud v Praze konkurz. Psal se rok 2005 a nešťastný Pomeje se topil v problémech, do nichž namočil i manželku, herečku Michaelu Kuklovou.

Ta o dluzích dlouho nic netušila a vyděsily ji k smrti, protože ohrožovaly i ji, nejvíc se bála o velký rodinný dům, v němž žili její nejbližší. Třináct let trvající manželství připravilo křehkou filmovou představitelku princezny Jasněnky z Troškovy pohádky o veškeré iluze i o klid na duši.

Prozradila, že se trápila celé roky a že proplakané noci by nespočítala. Byla to ona, kdo platil veškeré výdaje za společnou domácnost, protože jediné, co měl její exmanžel, byly dluhy a náklonnost k alkoholickým nápojům.

Tenhle vztah nutně musel zkrachovat. Měla kuráž V září 2008 se producent oženil podruhé, opět si vybral celebritu ze showbyznysu, tentokrát však značně problematickou. Neúspěšný producent s milionovými dluhy a nešťastná, v depresích se utápějící zpěvačka Iveta Bartošová (†48), oba závislí na alkoholu, to nebylo perspektivní manželství.

Trvalo sotva dva roky, což nikoho nepřekvapilo. Další, v pořadí už třetí manželkou se stala Andrea Pomeje rozená Šťastná. Sňatkem hodně riskovala, protože spojit svůj osud s po uši zadluženým, dvakrát rozvedeným mužem, který má problémy s alkoholem, na to člověk musí mít velkou kuráž a srdce dobrodruha.

Ale láska je asi opravdu slepá. Tmavovlasá dýdžejka se za Jiřího Pomeje provdala v létě 2013, tehdy už byla na cestě společná dcera Anička (7). Netušila, kdo to je „Absolutně jsem netušila, koho mám vedle sebe,“ prohlásila půvabná dýdžejka.

Když se seznámili, bylo jí dvaadvacet. Tvrdí, že noviny a časopisy tehdy nečetla, televizi nesledovala a jméno Pomeje pro ni bylo kupodivu naprosto neznámé. „Nevěděla jsem, kdo to je, neznala jsem Michaelu Kuklovou.

Jediné, co jsem zaznamenala, byla nějaká megalomanská svatba s Ivetou Bartošovou, ale to jsem neřešila,“ říká Andrea dnes. „On mi postupně řekl všechno, pak jsem se ale dozvídala další věci,“ dodává zoufalá brunetka.

Partnera popisuje jako zdatného manipulátora, tak o něm ostatně mluvily i jeho předchozí manželky. Jednu dobu prý nemohla jeho první ženu Michaelu Kuklovou vystát, ale jak už to tak bývá, s léty pochopila, jak se věci mají.

„Lhal všem svým partnerkám,“ míní Andrea Pomeje. Každé z nich sliboval, že už nebude pít, že má před sebou velké projekty, které mu vydělají velké peníze, že s dluhy je to jinak a že se to všechno vyřeší.

„Život s Jirkou byl nesnesitelný,“ uzavírá nešťastná dýdžejka. Operace, nebo smrt Herce, dabéra a producenta v jedné osobě nezměnila ani těžké nemoc, a to už je co říci. Vzhledem ke svému dlouholetému způsobu života onemocněl rakovinou hrtanu, která bývá typická pro ty, kdo přes míru pijí alkoholické nápoje a kouří.

Pomeje prožil peklo, bojoval proti zhoubné nemoci, jak jen uměl, dokonce i hladovkou. Výsledky komplexního vyšetření prokázaly, že hrtan je chorobou natolik zasažen, že jsou skutečně pouhé dvě možnosti – operace, nebo smrt.

Na začátku letošního roku herec tudíž dospěl k rozhodnutí, které pro něj muselo být zdrcující, ale nezbytné. Podrobí se operaci, která ho připraví o hlas. Ten ho coby herce živil. Ztratí hlas, ale přežije.

Přesně to se také stalo. Manželka byla přesvědčena, že tak tvrdá rána osudu Jiřího přesvědčí, aby se změnil k lepšímu. Aby se radoval z toho, že přežil, z malé dcery, z faktu, že má milující rodinu. Aby přestal pít a kouřit, což mu lékaři samozřejmě nakázali.

K úžasu blízkých a vlastně i celého národa, protože „případ Pomeje“ je ostře sledovaný, se to nestalo. Herec se ocitl na absolutním dně, ale odrazit se a stoupat nahoru, k tomu patrně už nemá sil.

Přitom manželka ho neměla v úmyslu opustit, opravdu si přála být s ním, jak se říká, ve zdraví i v nemoci, v dobrém i zlém. „Proč nemyslí aspoň na naši malou?“ divila se. „Vždyť ji má rád.

“ Pije ještě víc Čekala, že ho nemoc probere, stal se opak. Jiří prý pije alkohol snad ještě víc než předtím. A tak zhruba dva měsíce poté, co utekl hrobníkovi z lopaty, si zoufalý herec sbalil věci a od rodiny se odstěhoval.

Žena mu po pět let trvajícím manželství řekla, že se s ním chce rozvést, protože vyčerpala veškeré možnosti, jak ho přivést k rozumu, a je ze společného života nepopsatelně unavená. Zatímco Jiřího přítel, filmový producent Pavel Pásek (53) tvrdí, že ho Andrea zklamala, měla mít daleko víc trpělivosti, její přátelé na to mají zcela odlišný názor.

Dýdžejka podle nich stála manželovi neochvějně po boku a léta věřila, že se dá do pořádku. Že to neudělal, dokazují i výmluvné fotografie pořízené bulvárními novináři. Kdykoli to šlo, proklouzl nemocný umělec z domova do blízkého nonstop baru, kde popíjel.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama