Na cestu k hudebním vrcholům se Karel Gott vydal poté, co zažil první smůlu v lásce!

Před první láskou v Chebu si vymýšlel, ale ona mu to nakonec odpustila.

Život Karla Gotta (77) by stál za zfilmování. V tom filmu by byl rychlý start kariéry, který vyústil v celoživotní úspěch, spousta krásných žen, útěk do ciziny i boj o život s rakovinou.

Nejslavnější český zpěvák populární hudby se narodil na začátku druhé světové války, v letech, která se vyznačovala nejistotou a později i bídou. Později vzpomínal, jak ho ve škole krmili lžicí rybího tuku a považoval to za samozřejmost, i na to, jak se na některá jídla musel ptát maminky. Například šunku nebo kremroli znal jen z obrázků v knížkách – šance vidět je nebo ochutnat byla nulová.

Odtud nejspíš pochází Gottova celoživotní skromnost, kterou si udržel přes všechny úspěchy a bohatství.

Botu komise nepřijala

Také vás může zajímat ...

Zpěv vůbec nebyl tím, co by Karla jako kluka přitahovalo. Ještě před obdobím dospívání se začal silně zajímat o malířství. Maminka mu sehnala knihu s reprodukcemi slavných malířů a budoucí Zlatý slavík se nechal inspirovat. „Odjížděl jsem každou neděli s kartónem a barvami do přírody. Představoval jsem si, že jsem slavný krajinář,“ líčil.

Otci se sice nelíbilo, že by měl studovat umělecko-průmyslovou školu, ale nakonec se nechal přesvědčit. Přišla ale velká životní prohra. U zkoušek měl Karel, stejně jako ostatní uchazeči, namalovat starou, velkou, odřenou botu. Měl pocit, že dílo zvládl. Bohužel při vyhlašování přijatých adeptů své jméno neslyšel. Nezbývalo, než poslechnout otce a jít se učit nějakému řemeslu.

Měl se z něho stát dálnoproudý elektrikář. Jednoho chladného rána tak odjel do Chebu, kam nastoupil do učiliště.

Tam se pak nepřímo rozhodlo o jeho budoucí kariéře!

Rodiče byli na Karla pyšní.
Rodiče byli na Karla pyšní.

Spal jen tři hodiny denně!

V Chebu se velký romantik poprvé zamiloval. Své vyvolené ale namluvil, že studuje herectví a ve městě jen odpočívá. Dívka, která se jmenovala Vlasta, se ale dozvěděla pravdu od jiných kluků. Místo na rande tak chodil Karel smutnit do okolních polí. Tam mu nastydly ledviny a vážně onemocněl. Ze zdravotních důvodů pak musel pokračovat v učení v Praze.

Kdyby býval v Chebu zůstal, možná by se všechno vyvíjelo jinak. Vlastu viděl ještě jednou: přišla se s ním rozloučit k bráně učiliště, když odjížděl. Dostal od ní pusu a pochopil, že ženské srdce je mnohem šlechetnější a lepší než to mužské. Svoji první lásku už nikdy neviděl. V Praze už Karel Gott propadl hudbě. Učil se hrát a zpívat na kytaru a pochopil, že zpěv je pro něho to pravé.

Nejprve dělal radost kolegům na učňáku, kteří ho vzali s sebou za Prahu na trampování. Potlesk u táborového ohně ho přesvědčil, že by mohl mít úspěch. První vystoupení s opravdovým orchestrem měl v soutěži, kam se přihlásil pod jiným jménem – a jako Karel Matějíček vyhrál! Přihlásil se do další soutěže.

V té sice nezvítězil, ale dostal nabídku, aby zpíval s orchestrem Karla Krautgartnera (+60), kterého velmi obdivoval. Nastalo hodně drsné období, kdy toho slavný zpěvák musel stíhat hodně. Spal v průměru tři hodiny denně. Z továrny ČKD jezdil do kavárny Vltava, odtud domů, ale v půl páté ráno zase vstával.

Vyučil se, ale bylo jasné, že se musí rozhodnout: stane se buď elektrikářem nebo zpěvákem.

Typický obrázek 70. let.
Typický obrázek 70. let.

K návratu ho přemluvil Husák

První návštěva nahrávacího studia dopadla katastrofálně, Karla odtamtud doslova vyhodili s tím, ať už se radši nevrací. Naštěstí se nenechal odradit. Po nějaké době přišel nazpívat jinou písničku, s názvem Měsíční řeka. Ta už se povedla. Když jí potom zpěvák slyšel v rádiu i s uvedením svého jména, byl právě na procházce u Vltavy. Viděl, jak písničku poslouchají lidé a bál se reakcí.

„Zrudl jsem až po uši a stáhl hlavu mezi ramena,“ přiznal. „Bál jsem se, že mě všichni poznají a budou se mi smát, až uslyší můj hlas.“ Nic takového se ale samozřejmě nestalo a z úsměvů posluchačů měl Karel Gott dojetím slzy v očích. Jeho kariéra se pak v 60. letech hodně rychle rozjela a stal se opravdovou hvězdou nejen u nás, ale i v sousedním Západním Německu.

Tam později málem i emigroval. To už se psal počátek let sedmdesátých a Karel se cítil v Československu režimem šikanovaný. Chtěli po něm, aby změnil repertoár nebo aby si ostříhal vlasy. „Zatímco v německy mluvících zemích jsem byl hvězdou – co píseň, to hit, plné sportovní haly, u nás byly jen zákazy a komise, které kontrolovaly texty,“ vysvětloval.

Rozhodl se s Jiřím (+30) a Ladislavem (71) Štaidlovými zůstat za hranicemi. Byl z toho velký poprask, zpěvák byl obviněn z opuštění republiky a výslechům se nevyhnuli ani jeho rodiče.

Vrátil se až poté, kdy mu generální tajemník strany Gustáv Husák (+78) zaručil beztrestnost.

Do manželství až v 68 letech!

V životě zpěváka romantických písní hrají vždy důležitou roli ženy a u Karla Gotta se jich našlo hned několik osudových. První milostné hrátky prožil až kolem dvacítky, když ještě zpíval amatérsky v kavárně Alfa. Do tajů lásky ho zasvětila o dvanáct let starší a zkušená zpěvačka Olga Svobodová. V osmdesátých letech měl pětiletý vztah s krásnou studentkou Jitkou Svobodovou (50).

Nadějně to vypadalo i s Martinou Zbořilovou (50), dnes Formanovou, po jejímž boku strávil rovněž pět let. V té době ale Karel Gott ještě nebyl rozhodnutý trvale se s někým usadit.

Teprve poté, co dostal mimo jiné první (a jediné) kopačky od „kakaové“ mulatky Manuely Pechové (43) nebo musel bojovat se žárlivostí blondýnky Mariky Sörösové (41), vstoupila do jeho života ta opravdu osudová partnerka. Jmenovala se Ivana Macháčková (40). Ta mu nejprve dala úmyslně špatné telefonní číslo; to správné dostal až při dalším pracovním setkání.

Z přátelství se nakonec vyvinula zamilovanost a v 68 letech tak konečně Karel Gott přestal být starým mládencem!

Karel Gott, Marika Sörösová

Báli jsme se o jeho život!

S Ivanou se počet zpěvákových potomků rozrostl na čtyři. Zdá se, že Karel Gott má patent na dcery, protože vytouženého syna se nedočkal. První dvě děti přitom nebyly v plánu a o obou se Karel dozvěděl až dodatečně. Dceru Dominiku (42) mu nejprve zatajila tanečnice Antonie Zacpalová, se kterou strávil jednu noc.

U druhé dcery Lucie (28), kterou měl s prodavačkou Ivetou Kolářovou (46) si pro jistotu nechal ověřit otcovství. Nutno dodat, že o obě své neplánované dcery se zpěvák dovedl stoprocentně postarat. Po letech k nim přibyly Charlotte Ella (10) a Nelly Sofie (8), jejichž matkou je Karlova manželka Ivana.

První z nich viděl Zlatý slavík přímo přicházet na svět – chtěl být i u druhého porodu, ale holčička přišla na svět dva týdny před termínem. Obě dcerky, Ivana, ale i všichni jeho přátelé a blízcí a vlastně celý český národ si pak v posledním roce prožili drama, při kterém šlo Karlu Gottovi o život. Svůj boj se zákeřnou rakovinou ale dovedl k vítěznému konci.

A nejen to – znovu se vrací na koncertní pódia. Jeden menší koncert v pražské Malostranské besedě už má úspěšně za sebou, a další vystoupení následují!

I před branami osmdesátky tak bude česká hudební legenda rozdávat radost živě!

Zdá se, že Nelly a Charlotte mají talent po tatínkovi.
Zdá se, že Nelly a Charlotte mají talent po tatínkovi.

Při nehodě proletěl předním sklem!

Jako milovník aut si prožil Karel Gott i tvrdé chvíle. Kromě toho, že mu jeho vůz několikrát ukradli zloději, měl na svém kontě i nebezpečné bouračky. Při té nejhorší proletěl předním oknem a málem přišel o nos. Ten mu sklo doslova odřízlo, takže si ho cestou do nemocnice, kam ho vezl Jiří Štaidl, prý držel v ruce!

Oproti tomu byla další nehody, kdy s Alfou Romeo udělal na kluzké silnici několik přemetů nebo převrácení s Mercedesem na střechu, už naštěstí hlavně jen o tom pomačkaném plechu!

S auty prožil hodně dobrého i zlého.
S auty prožil hodně dobrého i zlého.

Vousy prošly až na druhý pokus

K současnému vzhledu Karla Gotta už neodmyslitelně patří vousy. Dodávají mu po prodělané nemoci šarmantní vzhled, takže si je Zlatý slavík prý nechá. Není to ale poprvé, kdy svoji tvář ozdobil plnovousem. Poprvé zkusil svoji image změnit v roce 2004 po návratu z dovolené v Karibiku.

V anketě čtenářek se ale tehdy ukázalo, že po takové změně jeho fanynky netouží – a proti se prý tenkrát postavila i budoucí žena Ivana.

Dnes ale určitě všechny změnily názor, protože prošedivělému Karlovi tenhle doplněk opravdu sluší!

Tentokrát mu to opravdu sluší!
Tentokrát mu to opravdu sluší!
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...