Poslední poctu přišly Věře Špinarové vzdát tisíce fanoušků!

První manželství skončilo kvůli nevěrám, druhé kvůli vzdálenosti.

Mnoho umělců si přeje opustit tento svět na jevišti, uprostřed svých fanoušků. Jedna z našich nejlepších zpěvaček Věra Špinarová (+65) právě takto letos odešla.

Zpěvačku Věru Špinarovou měli rádi lidé v celé České republice (a pochopitelně i na Slovensku), nejvíc ale v Ostravě. Právě se severomoravskou metropolí totiž spojila celý svůj život. Nenechala se jako někteří další tamní rodáci zlákat možnosti, které nabízela Praha. Sama se přitom narodila jinde – v Pohořelicích na jihu Moravy.

Do ostravských dolů zamířil její otec za prací, až když bylo Věře sedm let.

Od té doby jí ale zůstala věrná!

Také vás může zajímat ...
V dobách největší slávy se svojí kapelou.
V dobách největší slávy se svojí kapelou.

Jedno setkání jí změnilo život

V šedesátých letech všichni mladí lidé šíleli po skupině The Beatles. Věra nebyla výjimkou. Jakmile viděla v kině film Perný den, začala se učit hrát na kytaru. Už v patnácti letech pak chodila zpívat na taneční zábavy, i když se na to doma nedívali s velkým pochopením, zejména kvůli jejím pozdním nočním návratům.

Přání matky, aby se stala učitelkou, zůstalo nesplněno, místo toho šla Věra do učení. Rozhodně se ale nemínila vzdát svého snu o zpívání. Pravidelně vystupovala o víkendech v kulturních domech a zúčastňovala se hudebních soutěží. Poté, co jednu vyhrála, dostala nabídku nazpívat písničku v rádiu. A hned se jednalo o hit, který jí změnil život a odstartoval úspěšnou kariéru.

Současně se změnil i její osobní život. Nedávno zesnulý hudebník Ivo Pavlík (+84) byl známý po celé severní Moravě a toužilo po něm mnoho dívek. Právě Věra ale byla úspěšná. Poté, co se seznámili v kulturním domě v Porubě, začali spolu chodit. Věře nijak nevadilo, že Ivo je téměř o 20 let starší než ona – a smířila se s tím i její maminka.

Ivo a Věra se vzali a za dva roky se jim narodil syn Adam (42).

Ze syna Adama měla jen radost.
Ze syna Adama měla jen radost.

Devadesátá léta byla krušná!

Oba manželé byli v jednom kole, takže syn vyrůstal spíše u prarodičů. Jeho vztah s Věrou to ale do budoucna nijak nepoznamenalo. Hektické manželství trvalo šestnáct let a nakonec doplatilo na partnerovy nevěry. Ty dohnaly k podobnému kroku i zpěvačku samotnou. Rozhlédla se kolem sebe a v jejím zorném poli zůstal zpěvák a bubeník Vítězslav Vávra (64).

Ten byl sice v tu dobu také ještě zadaný, ale ani jednomu z nich to nezabránilo ve vášnivé noci v jednom pražském hotelu. Věra se rozvedla a s Ivo Pavlíkem zůstali přáteli. Vdala se podruhé, ale Vítězslav Vávra nebyl tím správným mužem pro budoucnost. Největší problém byl v tom, že odmítal přestěhování do Ostravy – a Věra byla věrná Ostravě.

Ačkoliv spolu strávili spoustu let, jen málo z té doby prožili společně. A navíc toto druhé manželství zavinili i rozpad Věřiny kapely, protože její členové zpívajícího bubeníka Víťu odmítli a ona pochopitelně stála na jeho straně. V devadesátých letech, když se situace u nás změnila, prožívala Věra také období, kdy byla bez práce.

Odmítla jít zpívat na zaoceánskou loď, protože by ztratila kontakt s českým publikem. Stávalo se, že neměla peníze a musela se živit hodně skromně. V té době také bojovala se závislostí na alkoholu. Naštěstí se později před mikrofon znovu vrátila. A po rozvodu s Vítězslavem to zkusila ještě s jedním mužem, i když do manželství už nevstoupila.

Tentokrát se věkový rozdíl obrátil – její přítel byl o třináct let mladší. Sice jí dvakrát požádal o ruku, ale Věra pochopila, že vztah by neměl budoucnost. Rozešli se v dobrém a občas si zavolali jako kamarádi.

Další láska už na temperamentní zpěvačku bohužel nečekala.

S Petrou Janů měla skvělé koncerty!
S Petrou Janů měla skvělé koncerty!

Nevěděla, jestli bude chodit!

Věra Špinarová žila vždy na plný plyn a občas se to výrazně podepsalo na jejím zdraví. Jeden kolaps přišel už v 80. letech, kdy prožívala únavnou koncertní šňůru. „Po jednom koncertě mě začala bolet ruka a ráno jsem skoro nemohla vstát z postele. Zdálo se mi, jako bych měla polovičku těla úplně paralyzovanou,“ uvedla zpěvačka ve své knize vzpomínek. Přesto jí ještě večer čekala jedna akce.

Svědomí nedovolilo Věře vystoupení odmítnout. Zazpívala několik písniček a pak přišel kolaps přímo před diváky. V nemocnici, když se probrala, neměla cit v nohou. Na nějaký čas dokonce částečně ochrnula a nevěděla, jestli vůbec někdy bude chodit. Z těchto problémů se brzy dostala a znovu to na pódiích pořádně rozjela.

Tenkrát netušila, že podobný kolaps jí postihne za více než čtvrt století ještě jednou – a že bude osudový. Ještě krátce před ním se jí udělalo špatně i na koncertu v Karlových Varech.

Tam byl ale důvod zřejmý: zapomněla si vzít prášky na krevní tlak.

Vztah s Vávrou začal nevěrou.
Vztah s Vávrou začal nevěrou.

Mozek byl trvale poškozen

Psal se 22. březen letošního roku a Věra vystupovala v Čáslavi. Během koncertu jí nebylo dobře. Odešla z pódia a v zákulisí ztratila vědomí. Zastavilo se jí srdce. Oživovací pokusy se zdály být marné, její stav zůstal stejný i v nemocnici. Podle syna Adama byly prognózy v tu chvíli už velmi špatné. Mozek zpěvačky byl trvale poškozen, ocitl se na čtyřicet minut bez kyslíku.

O několik dnů později selhaly Věře všechny životní funkce. Adam její smrt oznámil veřejnosti až druhý den ráno, nechtěl, aby se o tom lidé dozvěděli dřív než rodinní příslušníci, hlavně maminka Věry. Sám o tom řekl: „Pro mě mamka zemřela v tu středu v Čáslavi na jevišti. Potom už to bylo jen čekání.

Zemřít na jevišti mezi fanoušky, kterými celý život žijete a dáváte jim všechno, je vlastně úžasné. Rozhodně byl její odchod důstojný.“ A stejně důstojné bylo i rozloučení s Věrou – a také dojemné a velkolepé. Poslední sbohem jí přišly dát desetitisíce lidí, kromě jiných třeba i její kolegové a kamarádi Heidi Janků (54), Marie Rottrová (75) nebo Jaromír Nohavica (64).

Ve velkém počtu přijeli dokonce i motorkáři. Zazněly i nejoblíbenější Věřiny písničky.

Pokud se na to oblíbená zpěvačka dívala odněkud z hudebního nebe, musela cítit radost z toho, jak ji lidé milovali.

Byl její bratr surově zavražděn policií?

Věra nebyla jedináčkem, měla bratra Luboše (+28). Ten ale za nevyjasněných okolností zemřel o vánočních svátcích v roce 1980. Luboš pravidelně dojížděl za prací do Prahy. Ze své poslední cesty se ale už nevrátil. Našli ho zraněného v opuštěném domě. Nejprve to vypadalo, že má jen malé odřeniny, ale v nemocnici zemřel.

Teprve pak lékaři zjistili, že měl velkou ránu na hlavě, nejspíš od policejního pendreku. Den po Štědrém večeru se Věra s maminkou dozvěděly, že Luboš je mrtvý.

Každé Vánoce se pak nesly ve znamení smutné vzpomínky na tragickou událost.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...