Za ženami Radoslav Brzobohatý běhat nemusel, chodily za ním samy!

Poprvé se oženil ještě během studia, ale manželství vydrželo jen deset let.

Málokterý český herec si získal takovou jednoznačnou oblibu jako Radoslav Brzobohatý (+79). Po jeho mužném objetí toužily tisíce žen, osudové v jeho životě byly ale nakonec tři.

Velkého sympaťáka a správného chlapa Radka Brzobohatého si určitě většina z vás dokáže představit jako mořskými bouřemi ošlehaného námořníka. Kdyby bývalo bylo možné pokračovat v rodinné tradici, nejspíš by se to stalo skutečnosti!

Otci říkal Jardo

Na moře se vydal už Radkův pradědeček, kterého herec nezažil, po něm i děda. Ten se před první světovou válkou vrátil domů jako kapitán a nechal poslat jako patnáctiletého do kadetní školy i svého syna, tedy Radkova otce. Ten se opravdu stal lodním důstojníkem.

Také vás může zajímat ...

„Projel celý svět, na moře se ještě vrátil po narození mé starší sestry, ale když jsem v roce 1932 přišel na svět já, máma už ho nikam nepustila,“ vyprávěl herec. Jeho otec prý slíbil matce, že až se vrátí, udělá si zkoušky na strojvůdce a vymění moře za železnici. A to také dodržel! S tátou měl Radoslav zvláštní vztah, dalo by se prý říct, že skoro bratrský.

„Bylo mi dvanáct, když mi řekl: Jestliže já ti říkám Radku, ty mně musíš říkat Jardo. Takže já svému otci říkal křestním jménem.“ Budoucnost měl Radoslav narýsovanou: až dokončí gymnázium, vystuduje techniku a vyrazí na moře jako všichni muži v rodině před ním. Na to gymnázium se opravdu dostal.

Pak ale nabral jeho život úplně jiný směr.

Dobrý chlap Radoslav v Dobré vodě.
Dobrý chlap Radoslav v Dobré vodě.

Šťastné setkání s Ladislavem Peškem

Z gymnázia totiž Radka vyhodili. Ačkoliv se psal rok 1948, nebyla v tom žádná politika, ale obyčejná klukovina. S kamarády totiž zlobili víc, než bylo únosné. Za tři týdny jim pak ze školy telefonovali, aby se vrátili. To ale odmítli. „Byli jsme hrdí Valaši,“ vysvětloval herec. „A tak jsme všichni odjeli do Krnova a vyučili se v tamní textilce.“ Z Radka mohl být mechanik pletacích strojů.

Osud ho ale zase popostrčil správným směrem. Na učilišti vzniklo ochotnické divadlo. Jednou se na mladé amatéry přišli podívat i hvězdy z Národního divadla, které bylo v Krnově na hostování. Ladislav Pešek (+79) si pak Radka zavolal do hotelu, zkoušel ho z hereckých etud a pak mu doporučil, aby se přihlásil na DAMU.

Poslechl ho, stejně jako později, když už DAMU vystudoval a hledal angažmá. Díky „protekci“ od Peška už během studia několikrát hrál v Národním divadle, ale slavný starší kolega mu poradil, ať jde raději na oblast. Jedině tam se prý něco naučí.

Radek prošel několik divadel a od roku 1967 zakotvil ve Vinohradském.

Dovedl zahrát i velkého záporáka.
Dovedl zahrát i velkého záporáka.

Třikrát blízko smrti za jediný den!

Ačkoliv Radoslav působil vždy jako tvrdý chlap – a také to byl správný hrdý Valach – několikrát měl namále se zdravím i se životem. Ještě na DAMU zažil drsný pád na lyžích, po kterém mu druhý den ochrnuly nohy! „Doktoři mě čímsi napíchali a já začal chodit. Hodil jsem to za hlavu,“ uvedl. „Ovšem postupem času mi začaly šílené bolesti hlavy, to jsem skoro mlátil hlavou o zeď.

“ Z natáčení filmů pak jezdil na masáže. Ty nejprve pomohly, ale potom se bolest nohou vrátila a hrozila operace. Primář Radkovi prorokoval, že skončí na vozíku. On se z toho ale dostal pomocí jógy. Režisér Vojtěch Jasný (90), který byl zdatným astrologem, pak jednou Radkovi zneklidněně oznámil, že mu hrozí trojí velké nebezpečí během 24 hodin.

Herec to bral na lehkou váhu, ale hvězdy nelhaly a předpověď se potvrdila. V osudný den dorazil na chalupu v Jizerských horách a šel za kamarády. Když se vrátil, chalupa hořela. Chtěl zachránit drahé lyže. Jakmile otevřel dveře, spadly stropy. Ve tři ráno pak jel ke kamarádovi. Vzal to zkratkou, přes údolí, kde jezdil vlak. Na poslední chvíli si všiml jámy u spravovaného přejezdu.

Stačil včas dobrzdit. Jakmile zastavil, přejel vlak. To už si Radek vzpomněl na onu věštbu.

Po cestě zpátky mu pak v Praze upadlo u auta levé zadní kolo, naštěstí zrovna ve chvíli, kdy zastavil na červenou!

Radek Brzobohatý

Hvězda zvaná Jiřina

O přízeň žen nikdy Radoslav nemusel usilovat, chodily za ním samy. Jeho úplně první láskou byla spolužačka z gymnázia, která později spáchala sebevraždu. Stalo se to v době, kdy už spolu nechodili, ale herec si stejně vyčítal, že tomu mohl zabránit. Poprvé se oženil v pouhých dvaceti letech. Jeho vyvolenou se stala kolegyně z DAMU Jarmila Kolářová (83). Byla to typická studentská láska.

Angažmá ale dostali oba v jiných městech a Radek si svoji ženu „pojistil“ tím, že ji přivedl do jiného stavu. Po deseti letech ale stejně přišel rozvod. Během natáčení historického dramatu Hvězda zvaná Pelyněk se pak populární herec sblížil s Jiřinou Bohdalovou (85). Zahráli si spolu i v několika filmech a v červnu roku 1970 se vzali.

Manželství dvou silných osobností bylo náležitě dramatické. Z vily v pražské čtvrti Hostivař se prý často ozývaly hlasité hádky. Nebylo tajemstvím, že Jiřina na svého manžela žárlí, a měla k tomu i své důvody. Když potom Radek odjel natáčet na Slovensko film Noční jezdci, potkal tam o dvacet let mladší herečku Hanu Gregorovou (63).

Ta se stala osudovou ženou jeho života.

Vdova Hana, syn Ondřej a snacha Taťána.
Vdova Hana, syn Ondřej a snacha Taťána.

Jeden den zemřel v seriálu, další ve skutečnosti!

Jiřina Bohdalová sice za Radkem na plac jezdila „na kontrolu“, ale nebylo to nic platné. Nějaký čas se herci podařilo nový vztah tajit, i tím, že předstíral na Slovensku další práci. Pak to prasklo. Radek odešel do podnájmu jen s minimem věcí. Ti dva spolu pak hodně dlouho nepromluvili, Jiřina nemohla zradu svému milému zapomenout.

Smířili se až před Radkovou smrtí, kdy si společně zahráli ve filmu Vrásky z lásky. S Hanou měl potom Radoslav syna Ondřeje. S její pomocí si také založil vlastní divadlo v centru Prahy. V září před čtyřmi roky měl oslavit osmdesáté narozeniny. Pouhý den před významným jubileem ale bohužel zemřel – krátce předtím potkala smrt i jeho postavu v seriálu Vyprávěj.

Na jeho pohřbu řekla Hana Gregorová: „Byl to pravý chlap, Valach tělem i duší. Teď se na nás dívá a chce, abychom se veselili.

On by nechtěl, abychom truchlili.“

Po rozvodu s jiřinou spolu léta nemluvili.
Po rozvodu s jiřinou spolu léta nemluvili.

Prožil zákazy i zklamání

Ve své kariéře měl Radoslav Brzobohatý několikrát problémy a kvůli některým zakázaným filmům nesměl nějaký čas hrát. Z vývoje naší společnosti ale po změně režimu moc radosti neměl. „Občas si vzpomenu, jak jsem jezdíval koncem roku 1989 s tímhle svým obličejem po celé republice,“ prohlásil, „a kam jsme to dotáhli? Pomlouvat se, nadávat si, krást?

Z politiků jsem zklamaný, takhle jsem si to nepředstavoval.“

Z politiků nadšený nebyl.
Z politiků nadšený nebyl.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...