Kouzlení s podzimem podle Keltů

Schází vám slunce a potřebujete nabrat v deštivých plískanicích radost a životní sílu?

Podzim nám se svými mlhami, úbytkem světla a barevným, ale přesto smutným odcházením slunce dává zabrat. Podle našich předků a starých Keltů byl podzim dobou splněných přání. Jaká podzimní kouzla je vhodné provádět?

Jak přežít podzim?

Vyrazte proti podzimnímu smutku do boje pomocí barev, svíček, tepla, příjemné hudby. A hlavně, nebuďte příliš o samotě a choďte mezi lidi. Těžká období vyžadují malé radosti, tak si dopřejte malý dárek, kupte si domů ozdobu, květinu, podzimní věnec, a nemějte na sebe přehnané nároky.

Hleďte do plamene a přemýšlejte o své budoucnosti.

Rok má svůj přirozený běh a nostalgie k podzimu patří. Jen s létem člověk dlouho nevystačí, pokuste se i na podzim najít pozitiva. Léto už nevylepšíte, užijte si příjemností podzimu, vinobraní, jiné vůně, klidně i jiný šatník.

Upravte byt tak, aby vám doma bylo co nejpříjemněji. Zkuste v podzimu najít půvab. Podzim je období, kdy jsou si duše živých a mrtvých nejblíž.  Proto se slaví svátek Dušiček, kdy uctíváme naše blízké zemřelé.

Dary jako poděkování přírodě

Už staří Kelti skládali vždy na začátku barevného podzimu velké díky přírodě za všechno, co vám během uplynulé sezony přinesla. A nejlépe se děkuje skrze jídlo a hostiny.

Typická oslava podzimní rovnodennosti tak zahrnuje mnoho jablečných pokrmů od koláčů přes jablka pečená až po čerstvý mošt. Pojí se i s oslavami vinobraní, tedy se hodí i čerstvý burčák nebo dobré víno.

Opojná vůně skořice prohřívá i povzbuzuje.

Rozlučte se s minulostí

V době začínajícího podzimu bychom se měli obracet ke svému nitru, ke své duši. Podzimní období vnímejte jako takové zastavení v čase, kde je ideální doba na to, abyste se mohli vyrovnat s minulostí.

V běžném denním shonu má člověk tendence házet všechno za hlavu, některé události je ale nutno zpracovat. Najít rovnováhu. Přichází čas na to rozloučit se s minulostí a přivítat budoucnost. A to chce chvíli soustředěného zamyšlení.

Rituál se svíčkou

Sedněte si v klidu večer ke stolu a postavte před sebe dvě svíčky, nejlépe tmavočervené barvy, a jednu z nich zapalte. Zhluboka se nadechněte a vzpomínejte na vše důležité, co se stalo během uplynulého roku.

Snažte se vše přijmout. Poté se zadívejte do plamene a svíčku sfoukněte. Myslete při tom na to, že co patří minulosti, to v ní i zůstane. Pak se zadívejte na svíčku druhou a myslete na vše dobré, co by vám mohlo v následujícím roce přijít do cesty. Svíčku zapalte s radostí a nadějí.

Krásnou dekoraci vykouzlí okrasné dýně!

Udělejte si malý podzimní oltář

Je načase se smířit s tím, že sluneční síla už je pryč, a přijmout podzim. Postavte si v bytě malý oltářík v červených, hnědých a zlatých tónech. I barevné podzimní listí vypadá moc hezky, doplňovat ho můžete průběžně. Použijte jakékoliv červené květiny, bodláky a omamné rostliny, jako je tabák nebo myrha. Sbírku doplňte dřevěnými vyřezávanými výrobky, také žaludy a kaštany.

Hodí se i drahé kameny, karneol či topaz, a pro duchovní rozjímání pak lapis lazuli a fialový ametyst. Vše dokončete umístěním v rohu hojnosti, který do vašeho obydlí přinese bohatství a úspěch. Proutěný koš či kornout naplňte ovocem, ořechy, můžete i slámou. Jen pozor, ať se vám suroviny nekazí, je nutno je včas zkonzumovat a vyměnit.

Do koše dejte ovoce, bodláky, barevné listí, šišky i ořechy...

Vyčistěte své obydlí

S blížící se zimou trávíme doma více času. Je tedy dobré dům uklidit. Vymeťte pavučiny, utřete prach, vyleštěte podlahy. Pak přejděte na magičtější část, kdy si připravte šalvěj, sladkou trávu, či větvičky asparágusu. Snítku bylin zapalte a s vonným kouřem projděte každou místností pro její očištění od negativní energie. Nebo bylinky naložte do vody a několika kapkami postříkejte každý roh každého pokoje. Zbavte se všeho zapomenutého a přebytečného, pro co nemáte využití. Netahejte s sebou do dalšího období roku zbytečnosti.

Jaké vůně patří k podzimu?

Skořice – hřejivá esence povzbuzuje, prohřívá a stimuluje. Vůně skořice podporuje chuť k jídlu a působí také jako afrodisiakum. Meduňka - jemnou silou uvolní napětí a nervozitu, přinese zdravý spánek. Dopřejte si 20 minut odpočinku v horké vaně s vůní meduňky a docílíte příjemného uvolnění.

Yzop - posiluje imunitní systém. Jeho vůně celkově harmonizuje, zlepšuje koncentraci vnímání a myšlení. Uvolňuje napětí, úzkosti a deprese, působí i afrodiziakálně.

Zázvor - dodává energii a oživuje mysl, uvolňuje napětí, pomáhá při bolestech hlavy.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden