Už v sedmi letech si Marie Versini nejradši hrála na Nšo-či!

Musela jezdit na koni bez sedla, ale kaskadérku odmítla.

Někomu stačí zahrát si jednu roli v jednom filmu a má navždy o popularitu postaráno. Své o tom ví i Marie Versini (76), která si v roce 1964 získala srdce diváků v prvním díle série o Vinnetouovi.

Hrála sice v německých mayovkách, ale stejně jako představitel jejího filmového bratra Vinnetoua, Pierre Brice (+86), je Marie Versini Francouzkou. I když vlastně ne tak úplně,hrdě se totiž hlásí ke korsické národnosti. Z tohoto ostrova pocházeli její rodiče; ona sama se narodila v Paříži.

Mayovky jí četl otec

Také vás může zajímat ...

Otec byl vysokoškolským profesorem. Vyučoval literaturu a cizí jazyky. Když bylo Marii sedm let, přivezl z Německa knihy o Vinnetouovi a své dcerce je četl. Hned z nich byla nadšená. Její nejoblíbenější postavou se stala právě Nšo-či. „Hrála jsem si na ni v indiánském kostýmu a byla jsem šťastná,“ vzpomínala herečka.

„Ani ve snu by mě ale nenapadlo, že šestnáct let po těchto dětských hrách se stanou skutečností před filmovou kamerou a že vyznám lásku Old Shatterhandovi.“ Než se tak stalo, měla za sebou Marie už řadu dalších hereckých zkušeností. Na divadelních prknech začínala už v 17 letech: bylo to ve slavném divadle Comedie Francaise a ona tam byla nejmladší členkou souboru.

Protože byla – i díky otcovu povolání – jazykově dobře vybavená a kromě rodné francouzštiny zvládala i italštinu, angličtinu a němčinu, dostávala nabídky k filmování od zahraničních produkcí.

Jejím hereckým vzorem byl slavný „Fanfán tulipán“, předčasně zesnulý Gérard Philipe (+36).

Vinnetou s Nšo-či po mnoha letech.
Vinnetou s Nšo-či po mnoha letech.

Smrt v prvním záběru

V roce 1963 se Marii splnilo přání z dětství. Poté, co měl velký úspěch film Poklad na Stříbrném jezeře, rozhodli se němečtí filmaři natočit i další přepisy románů Karla Maye (+70). Marie dostala vytouženou roli, ale nebyla si nejprve úplně jistá, jestli ji vezme. Byla z té příležitosti totiž dost nervózní.

Nakonec smlouvu podepsala a hned první scéna, která se natáčela, patřila k těm nejtěžším. Jednalo se o smrt Nšo-či v náručí milovaného Old Shatterhanda. Všichni dobře víme, že jí zvládla naprosto dokonale a dodnes tuto scénu filmoví historici řadí k nejdojemnějším v historii kinematografie. Stejně složité pak pro Marii byly v příštích týdnech scény jízdy na koni.

Pohybovala se na jeho hřbetě v upnutém indiánském oblečení, a jak je známo, původní obyvatelé Ameriky jezdili bez sedla.

Mohla se nechat zastupovat kaskadérkou, ale odmítla to.

Zraněný Old Shatterhand, její láska.
Zraněný Old Shatterhand, její láska.

Nechtěla přežít manžela

S Lexem Barkerem (+54) se pak potkala ještě v dalších dobrodružných filmech. Až do poloviny 70. let šla z role do role. Vdávala se tak teprve ve 34 letech. Vzala si režiséra Pierra Vialetta (+94). Se svojí kariérou pak skončila právě kvůli manželovi. Vždy dávala najevo, jak moc pro ni znamená.

„Právě tak nějak by milovala Nšo-či Old Shatterhanda, kdyby nezemřela kulkou zločince Santera,“ prohlašovala. „Nedokážu si představit, že by manžel mohl jednou zemřít a já zůstala dál naživu. To raději ať zemřeme spolu třeba při letecké havárii. “ Svého muže ale Marie přežila. Zemřel před čtyřmi roky ve velmi vysokém věku.

Další rána pro představitelku legendární indiánské dívky potkala dva roky poté: do věčných lovišť odešel i Pierre Brice.

Čeští milovníci slavných mayovek měli jedinečnou možnost vidět Vinnetou i jeho filmovou sestru na vlastní oči v roce 2013, kdy se oba herci setkali po 20 letech na festivalu Open Air v Trutnově.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...