V den manželovy smrti se Petra Janů vyrovnávala se smutkem na pódiu!

„Měl pohřeb a já měla vánoční koncert v Praze, tak jsem ho věnovala jemu.“

Osudovým mužem zpěvačky Petry Janů (64) byl Michal Zelenka (+63). Pracovní partnerství se proměnilo v pevný celoživotní vztah, který byl ale po letech ukončen manželovou bolestnou smrtí.

Jak možná víte, Petra Janů se původně jmenovala naopak: Jana Petrů. Protože zpěvačka stejného jména ale už existovala, vymysleli pro ni v Divadle Semafor, kde vystupovala, jednoduchou přesmyčku. V osmnácti prožila nešťastnou lásku, která ji dovedla až k pokusu o sebevraždu a pobytu v psychiatrické léčebně. Její cesta ke zpěvu nebyla jednoduchá.

Ačkoliv si jako malá přála být zdravotní sestrou nebo kadeřnicí, šla na průmyslovku, navíc na technickou větev. Tam to moc nedopadlo a tak vystudovala ekonomickou školu. Pracovala jako účetní a zpívání se věnovala ve volném čase. Přes účast na festivalech se dostala do zmíněného Semaforu.

A právě tam se potkala s Michalem Zelenkou.

Také vás může zajímat ...

Řekl jí, že vypadá příšerně

Michal po střední škole studoval elektrotechnickou nástavbu a hrál v jedné pražské skupině. Pak se dal na dráhu promotéra, čili manažera. Na rozdíl od Petry měl za sebou už jedno manželství. Ujal se jí nejprve pracovně, když sháněl zpěvačku ke Karlu Černochovi (64), kterého rovněž zastupoval. Řekli mu prý o neznámé holce, která vypadá hrozně, ale slušně zpívá.

Petra vzpomínala, jak to proběhlo: „Šel se na mě podívat, pak za mnou přišel do klubu a řekl, že když zavřel oči, bylo to dobré..Ale musím se sebou prý něco dělat, protože vypadám fakt příšerně.“ Petra se kupodivu neurazila, podobné jednání na její tehdejší rebelskou povahu platilo. Přesto ho chvílemi nenáviděla.

„Byla jsem holka z vesnice a on mě někdy hodně drsně učil společenskému bontonu a nezapomínal přitom zdůrazňovat moje trestuhodné chyby,“ vzpomínala.

Pracovní vztah přerostl ve vztah milenecký a nakonec i manželský, i když do toho se jim dlouho nechtělo.

Hodně odvážná fotka, že?
Hodně odvážná fotka, že?

Svatba jako výmluva

To, že její dcera žije jen tak ve volném svazku, vadilo Petřině mamince, která byla zvyklá na „slušné mravy“ z malé vesnice. Radost jí ale dcera udělala až v rámci záchrany před jedním politickým festivalem. Petra se ho nechtěla zúčastnit a na Michala vyvíjeli seshora nátlak, že musí, jinak by mohla dostat zákaz. Napadla ho jediná možná výmluva: nemohou se zúčastnit, protože mají svatbu.

Okamžitě odjel na radnici šestého pražského obvodu a na uvedený termín tam vyjednal obřad na desátou hodinu ranní. Vzít už se pak museli, jinak by opravdu hrozil průšvih. Pár jich za svoji kariéru Petra měla, naštěstí ne zásadních. Jednou na ni například přišla stížnost, že na koncertu v Kutné Hoře vystupovala bez podprsenky, což prý „způsobilo mezi mládeží zmatek a chaos“.

Naštěstí se to vyřešilo domluvou Michalovi, ať své manželce a svěřenkyni nějakou podprsenku koupí.

Svatba byla tak trochu vynucená okolnostmi.
Svatba byla tak trochu vynucená okolnostmi.

Věděla, že je konec

Za roky manželství se dokázali oba i pořádně pohádat, ale vždy při sobě pevně stáli v důležitých chvílích. Jedna taková přišla, když Petra měla uprostřed 90. let vážnou autonehodu. Následkem bylo rok a půl pracovní neschopnosti, kdy Petra čtyři měsíce vlastně jen ležela na zádech a dalších několik měsíců nemohla chodit.

Vztah sehrané dvojice o řadu let později bohužel zasáhla těžká Michalova nemoc. S rakovinou se snažil bojovat, Petra ale od lékařů věděla, jak na tom doopravdy je. „V červnu mi pan doktor řekl, že to nemá východisko. Jemu to ale neřekl. Na mě zavěsil ten šutr, já nevím dodnes proč,“ svěřila se médiím.

„Od června až do prosince, kdy Míša odešel, jsem to věděla a myslela jsem, že se na to dá připravit. Ale nedá.“ Ráno 16.prosince Michala odvezli z domu. Petra měla na ten den naplánovaná dvě vystoupení. Lidé, kteří o její osobní tragédii nevěděli, ji spolu z hudbou dostali z toho největšího šoku. Příběh, který začal jako vztah začínající zpěvačky a jejího manažera, se tak uzavřel.

Měl smutný konec, ale jeho převážná většina byla hezká a stála za to!

Petra Janů, Michal Zelenka

Děti jim nechyběly

Petra a Michal neměli děti. Možná za to mohla skutečnost, že oba pocházeli z rozvedených manželství a prožili si na vlastní kůži, jak mohou děti trpět chováním dospělých. Rozhodli se svobodně, že potomky nechtějí. Michal měl dceru z prvního manželství. Petra přiznala, že nikdy neměla ten správný vztah k rodině, ani jí neovládaly mateřské instinkty.

„Nikdy mi nepřišlo na mysl, že bych toho litovala,“ konstatovala na rovinu.

„Myslím si, že se dá žít plnohodnotný život i bez dětí.“

Hvězda a ten, kdo ji rozsvítil.
Hvězda a ten, kdo ji rozsvítil.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...