V kritické chvíli zachránila život Leška Semelky náhodná kolemjdoucí!

Po jednom koncertě se málem zhroutil. Pět dnů nato zkolaboval doopravdy.

Zpěvák Lešek Semelka (70) měl být podle představ svého otce úředníkem. Šel si ale svojí vlastní cestou a stal se slavným hudebníkem. V nedávné době měl ale namále!

Narodil se do rodiny právníka jako nejmladší ze tří bratrů. U všech svých synů si Leškův otec přál, aby měli náležité vzdělání a jistou práci. První dva mu to splnili bez problémů, dosáhli akademického vzdělání. S Leškem to měl složitější, protože benjamínek rodiny propadl v mládí hudbě.

Také vás může zajímat ...
Slavné časy skupiny Blue Effect.

Výpověď dal bez vědomí otce

Zpěvákova maminka byla učitelkou a protože sama v dětství hrála na piano, chodili i její synové do hudební školy v Litvínově. Zásadní změna v Leškově životě ale přišla v patnácti letech, kdy poprvé uslyšel skupinu The Beatles. To mu naprosto změnilo život. S kamarády si založili amatérskou kapelu, zkoušel psát vlastní písničky.

Na nějaké studium už neměl pomyšlení, přesto se mu podařilo úspěšně odmaturovat. Nastoupil na vojnu a když se vrátil, sehnal mu otec místo úředníka na Okresním národním výboru v Mostě. Konkrétně se jednalo o referenta daně ze mzdy. Tuhle práci ale rozhodně Lešek nemínil dělat napořád. Čím dál víc přemýšlel o hudební kariéře.

V neděli hrál s kapelou na čajích a den za dnem v něm zrálo rozhodnutí. Jednoho dne, bez vědomí svého otce, dal v práci výpověď. Vedoucí odboru byl z toho prý zoufalý, protože se Lešek krásně zapracoval a on s ním počítal i na daň z obratu. „Já jsem vůbec nevěděl, co mi to povídá, ale neochvějně jsem trval na svém,“ vzpomínal zpěvák. „Přijel jsem domů a oznámil jsem to mému otci.

Lezlo to ze mě jako z chlupaté deky.

Když jsem mu řekl, že chci jít dělat hudbu, že cítím, že tu hudbu miluji, tak mi tenkrát řekl takovou památnou větu: Chlapče, ale ten Beatles tě neuživí!“

Helenu Zeťovou Lešek vyženil.

V Praze nejdřív přespával na lavičkách!

Tatínek se naštěstí spletl, Leškova kariéra se později slušně rozvíjela, i když začátky byly složitější. Druhý den po zmíněném rozhovoru odjel Lešek do Prahy. Neměl do začátku nic, ani žádné našetřené peníze, takže si nemohl ani pronajmout byt. Řešil to tak, že vlastně bydlel na ulic. „Tehdy ale bylo příjemné klima. Jak společenské, tak přírodní.

Takže jsem přespával na lavičkách po parcích a žádní četníci mě nekontrolovali,“ uvedl. „Bezdomovcem jsem se nenazýval, jen jsem neměl kde bydlet.“ Poté, co potkal manažera skupiny Cardinals a získal v ní místo, splnil se mu jeho sen: stal se profesionálním muzikantem. Dva roky koncertoval s Cardinals a potom přestoupil do jiné, známější skupiny Blue Effect.

Po několika letech si založil i svoji kapelu s názvem SLS, čili Společnost Leška Semelky. Oženil se a získal tak nevlastní dceru, z níž vyrostla zpěvačka Helena Zeťová (36). Té se občas snažil v její kariéře poradit, ale ne v těch zásadních otázkách. Ostatně se v dospělosti Heleny nevídali tak často, protože měla řeckého přítele a řadu let trávila více času v Řecku než u nás.

Letos v létě Helena novinářům přiznala, že se s přítelem rozešla.

S manželkou Alenou spolu drží v dobrých i zlých časech.

Za čtyři dny už zase chodil

Před časem změnil Lešek svůj životní styl. Přinutila ho k tomu mozková příhoda, kterou prodělal. Po jednom koncertě se cítil opravdu hrozně, k tomu se přidala viróza. Pět dnů hodně trpěl. Při jedné procházce se psem pak cítil, že nedokáže ani přejít ulici. Spadl z lavičky do trávy a už se nedokázal postavit na nohy.

Naštěstí kolemjdoucí paní zavolala záchranku a ta Leška odvezla do nemocnice. Tam se rychle zotavil, už za čtyři dny zase normálně chodil. Nevyhnul se ale třítýdenní rehabilitaci. A po měsíci se ve zkušebně přesvědčil, že nezapomněl na žádné akordy ani texty svých písniček. Bydlení v Praze vyměnil za venkov, přestal kouřit a místo ranní kávy dělá pravidelnou sestavu cviků.

Uvědomil si, jak tenká je hranice mezi životem a smrtí.

„Jeden den tu jste a druhý den může být konec,“ konstatoval.

Je členem fotbalového klubu Amfora.

Napsal hit pro Gotta a on mu ho přenechal!

V době, kdy už byl Lešek známým hudebníkemobrátil se na něho Karel Gott (78) se žádostí o písničku. Lešek rád vyhověl a tak vznikla skladba Bloudím pasáží. Měla úspěch a tak si Zlatý slavík řekl o další. Ta se jmenovala Šaty z šátků. Lešek přijel ke Karlovi domů, hrál a zpíval a tím svého kolegu písničku učil.

Jednoho dne Gott řekl, že se mu moc líbí, jak Lešek Šaty z šátků procítěně podává svým chraplákem a navrhl, ať si to natočí sám, že to bude hit.

A také že byl!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...